Soud potrestal čtveřici lidí kvůli posprejování HateFree podniků trestním příkazem

Čtveřici vandalů, kteří v Praze posprejovali vybrané podniky neonacistickými symboly, potrestal Obvodní soud pro Prahu 3 trestním příkazem. Informaci České televizi potvrdil mluvčí soudu Radek Mařík. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Trestním příkazem může soudce udělit maximálně roční podmíněný trest.

Nápisy na podniku spojeném s kampaní HateFree
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Nyní jsou s příkazem seznamováni účastníci řízení. Pokud bude proti příkazu podán odpor, například ze strany státního zastupitelství, bude nařízeno hlavní líčení. Nicméně nyní soud rozhodl pomocí trestního příkazu,“ řekl ČT mluvčí soudu Radek Mařík.

Čtveřice mužů je zodpovědná za hanlivé nápisy se na fasádách několika podniků zapojených do vládní kampaně HateFree. Ty se na budovách objevily loni v noci na 24. dubna. Terčem útoků se staly například firmy na náměstí Jiřího z Poděbrad a ve Francouzské a Vinohradské ulici. Pachatelé na podniky nasprejovali nápisy „Smrt HateFree“ a neonacistické symboly. Vandalové kromě provozoven pomalovali také vestibul metra na Karlově náměstí.

„Pachateli vytvořené malůvky obsahovaly text a symboly, které následně hodnotili znalci v oboru. Ti ve svých posudcích došli k závěru, že jejich obsahem je projev sympatií k jednoznačně existujícím neonacistickým hnutím, která se hlásí k odkazům třetí říše národa německého nebo nacistického Německa,“ uvedl už dříve policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Čtveřici mužů hrozily až několikaleté tresty: obviněni byli z přečinu poškození cizí věci a z přečinu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. U pátého mladíka policie stíhání podmíněně zastavila. Všichni byli ve věku od 19 do 22 let.

Podle mluvčího Hulana jsou dva z obviněných navíc stíháni pro útok vůči provozovně v ulici Konecchlumského v Praze 6, u které poškodili výlohy a elektronickou pokladnu.

Iniciativa HateFree Culture vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů funguje tři roky. Jejím cílem je reagovat na nenávistné projevy na internetu i v běžném životě.

Symbolem HateFree je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně dávají na dveře či výlohy. Letos v dubnu projekt skončil, ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) totiž jeho činnost neprodloužil.