Unikátní objev: Kousek od Hlučínska byla nacistická podzemní továrna

Ostravská skupina takzvaných urbexerů, kteří na vlastní riziko propátrávají opuštěná místa zbudovaná člověkem, objevila za hranicemi v Polsku, jen kousek od Hlučínska, unikátní podzemní nacistickou továrnu. Po továrně, či spíše jejích pozůstatcích, s názvem Krabbe pátrali nadšenci pět let.

Video Bývalá nacistická továrna
video

Bývalá nacistická továrna

„Za války tam probíhala utajená výroba munice pro nacistické Německo,“ uvedla redaktorka České televize Markéta Radová s tím, že jde o první objev nacistické podzemní továrny, která bezprostředně souvisí i s územím Moravskoslezského kraje.

Do 70. let 20. století se zde těžil sádrovec. V letech 1944 až 1945 ale podzemí zčásti zaplnila nacistická zbrojní výroba. Podle Markéty Radové se tu vyrábělo v utajení. I proto nejspíše chybí jakékoli odkazy k nacistickému Německu. V podzemí se dnes kvůli vlhku daří houbám.

Spletité chodby, na které urbexeři při svém průzkumu narazili, se mohou vinout i pět pater pod zemí. V jejich odhalení však brání voda, která pozůstatky bývalé továrny zatopila.

„Kam až by ty chodby mohly vést? Říká se, že až do Čech.“

Kamil Hrbáček

člen skupiny URBEX-OVA

Podle dobových svědectví pobýval za války na Hlučínsku ve Strahovicích a v hřebčíně Albertovec jeden z hlavních nacistických představitelů Hans Kammler. Ten měl mimo jiné na starosti vznik utajených podzemních továren. Zmínka o něm nadšence přiměla pátrat po továrně Krabbe. Loni na podzim ji konečně našli.

Součástky pro zbrojní průmysl se původně vyráběly nedaleko odsud - v jedné z největších polských továren na koberce. Ta skrývala i další připomínku válečných krutostí - vlasy obsahující smrtící cyklon B.

„Objev je to významný, o té továrně se z archivních materiálů vědělo,“ sdělil historik Slezského zemského muzea Ondřej Kolář. Podle odborníků by v okolí Opavy mohly být nejméně další dvě lokality, ve kterých by se mohly nacházet podzemní nacistické továrny.