
Reportáž: Část Častolovic brojí proti rozšiřování zdejší fabriky
Továrna Isover ze skupiny Saint Gobain Contruction ve fabrice na západním okraji Častolovic vyrábí a prodává protipožární, zvukové a tepelné izolace, mimo jiné minerální a skelné vaty.
Obyvatelé městyse tuto produkci podle reportéra ČT Vlastimila Weinera cítí zhruba dvakrát do měsíce, kdy se z továrních komínů dostane do vzduchu zápach, formaldehyd a oxidy síry – to vše ale stále v povolené míře, což potvrzuje inspekce životního prostředí i vedení fabriky. „Závod plní veškeré emisní limity, které jsou dané zákonem, to znamená, že je pod těmito limity v některých případech dokonce řádově,“ informoval generální ředitel Isoveru Robert Kazda.
Saint Gobain chce nyní provoz své divize Isover rozšířit; oznámila záměr vystavět třetí výrobní linku a s ní i další komín. S rozšířením provozu souhlasí i vedení Častolovic, proti se ale staví část občanů reprezentovaná spolkem Ekors. Odkazují se především na rok 2011, kdy se v Častolovicích projednával územní plán a kdy měli dostat záruku, že se zdejší výroba už rozšiřovat nebude.
Místostarosta: Že obec rozhodne proti občanům? To se někdy stane
Podle předsedy spolku Vladimíra Vomáčky místním vadí znečišťování ovzduší už nyní, a proto požadují modernizaci stávajících linek, lepší odsíření a úplný zákaz používání formaldehydu. Teprve poté je spolek ochotný debatovat o nové lince. Ve svých požadavcích se odvolává na továrnu podobného charakteru v severočeské Krupce, která užívání formaldehydu zcela zrušila. Výhrady mají k tomu, že s nimi továrna nekomunikuje, a tvrdí, že radnice jde na ruku investorovi.
„Ta podstata věci je dobrá pro obec, takže, dejme tomu, rozhodne i proti občanům. To se někdy stane,“ reaguje místostarosta Častolovic Antonín Podzimek. Podle Kazdy je pak používání formaldehydu běžná praxe, v případě jeho závodu navíc hluboko pod maximálními limity. „V závodech identického typu, jako jsme my, se formaldehyd používá, je součástí pojiva, neboli pryskyřice, a emise formaldehydu se pohybují na úrovni pěti procent limitů.“