Výzkum: Omezení hazardu souvisí s poklesem kriminality

Města, ve kterých se podařilo zakázat hazard, vykazují nižší míru kriminality než ta, v nichž jsou dosud herní automaty provozovány. Analýzu provedli pracovníci Nadačního fondu proti korupci. Snížení počtu trestných činů spojovaných s tvrdým hazardem zjistili třeba v Českém Těšíně, Bohumíně nebo Bílovci, kde už herny plošně zakázali.

Video Hazard jako viník zvýšené kriminality
video

Hazard jako viník zvýšené kriminality

„Naopak ve městech, kde hazard tolerují, podle nich vysoká kriminalita přetrvává,“ citovala výsledky zprávy redaktorka České televize Markéta Radová.

V Moravskoslezském kraji považují tvůrci analýzy za města, která jsou k tvrdému hazardu vůbec nejvstřícnější, Karvinou, Opavu a Bruntál. Karvinou pak také analýza označuje lokalitu s nejvyšší mírou kriminality.

„Srovnávali jsme v čase, jaký vliv měly různé regulace hazardu,“ uvedl autor analýzy Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Karviná herny povoluje jen na vybraných místech, i tak ale ve městě funguje skoro sedm set automatů. „Fungují i v sociálně vyloučených lokalitách jako je Nové Město, dokonce i v prostorách ubytovny,“ zjistila Markéta Radová.

O plošném omezení heren ale Karviná zatím neuvažuje. Spoléhá na novelu zákona, který by měl od letoška zpřísnit provoz hracích přístrojů v restauracích. „Bylo by to hodně radikální řešení a možná by to ty lidi, kteří opravdu chtějí být gambleři, přivedlo k on-line hazardu,“ uvedla Michaela Zormanová, pracovnice kanceláře karvinského primátora.

Video Léčba patologických hráčů
video

Léčba patologických hráčů

Jeseník: Nejvíce hazardu, největší kriminalita

V Olomouckém kraji ponechali hazardní hry Jeseník, Olomouc a Prostějov. Právě v Jeseníku, který je nejvíce hazardním městem v celém Olomouckém kraji, se nachází vyloučená lokalita a svoji pobočku pro sociální integraci má zde i organizace Člověka v tísni. Naopak jediné město s nulovou tolerancí hazardu v Olomouckém kraji je Kojetín a hazard ve svém městě výrazně omezily rovněž Hranice.

Podle analýzy je pak největší míra kriminality v Olomouckém kraji v Olomouci, Jeseníku a Prostějově. Nejbezpečněji je v Kojetíně, Zábřehu a Šternberku.

Stát bojuje proti on-line hazardu

Do konce ledna se z českého trhu stáhlo 44 zahraničních loterijních firem s webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Sdělil to náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Podle údajů ministerstva financí (MF) v roce 2015 dosáhly tržby tuzemských firem v internetových kursových sázkách 38 miliard korun.

Video 90’ ČT24 - Potřebujeme silnějšího ombudsmana?
video

Devadesátka: Dojde s novelou o hazardu k cenzuře internetu?

Devadesátka: Dojde s novelou o hazardu k cenzuře internetu?

Babiš: Po 26 letech máme nový, moderní zákon regulace hazardu

Votava: Opozice vyvolává dojem, že se jedná o dalšího Velké bratra

Svoboda: Je potřeba, aby ochrana hráčů byla přísnější

Farský: Ministerstvo financí si pod sebe uzurpovalo pravomoc rozhodovat, co je legální, a vzala ji soudům. To je špatný směr

Hollan: Kostra zákona je napsána dobře, řada věcí ale chybí