Univerzita Palackého vystaví velmi vzácný obraz. Odborník ho objevil náhodou v antikvariátu

Univerzita Palackého v Olomouci představí už ve středu velmi vzácnou a hlavně dosud neznámou vedutu barokní Olomouce. Obraz znázorňující město v době jeho největší slávy objevil emeritní profesor katedry dějin umění filozofické fakulty Ivo Hlobil náhodou v jednom z pražských antikvariátů. Škola se dílo z první třetiny 18. století rozhodla zakoupit a trvale ho zpřístupnit veřejnosti.

Video Olomoucká veduta
video

Olomoucká veduta

Podle mluvčí univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové má veduta rozměr 29,5 krát 115 centimetrů. Barokní dílo zakoupila filozofická fakulta. „Historická hodnota je vysoká a obtížně vyčíslitelná. Cenu, za kterou se nám podařilo dílo získat, nebudeme zveřejňovat,“ řekla. 

„Přáli jsme si pořídit vedutu pro město Olomouc a trvale ji zpřístupnit zdejší veřejnosti. Jinak by hrozilo, že by dílo koupil nějaký soukromý sběratel, veřejnosti by pak bylo nedostupné.“

Jana Zapletalová

Univerzita Palackého v Olomouci, katedra dějin umění

Veduta, která podle odborníků vznikla na přelomu let 1731 a 1732, nabízí pohled na Olomouc. Město zobrazuje z míst dnešního Tabulového vrchu. Barokní metropoli ukazuje v době její největší slávy. Dominují jí klíčové stavby, které přetrvaly do dnešní doby a vtiskly tvář současné Olomouci, jsou jako například chrámy sv. Mořice, Panny Marie Sněžné či svatého Michala.

„Identifikace některých památek nebyla vždy snadná. Kresba totiž zachycuje i objekty, které již zanikly či významně pozměnily svou podobu,“ doplnil Ondřej Jakubec z katedry dějin umění. 

Vystaví ji v informačním centru

Dílo bude poprvé k vidění v informačním centru univerzity od středy příštího týdne. Návštěvníci ji na výstavě budou moci srovnat s vybranými známými pohledy na Olomouc z 16. až 18. století a pozorovat, jakými dominantami se město ve starších dobách pyšnilo.

„Pohled na krásné a unikátní panorama města v barokní době nás může inspirovat k zamyšlení nad novodobými stavebními zásahy, které narušují horizont a nenávratně poškozují stále dobře dochované, cenné panorama,“ dodala Jana Zapletalová z Univerzity Palackého v Olomouci.