V Žatci uctili památku zemřelého Roma, konfliktu zabránili těžkooděnci

Asi 400 lidí uctilo v Žatci památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce. Hrozícímu konfliktu zabránili pořádkové jednotky a policejní těžkooděnci. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, pitva už vyloučila cizí zavinění.

Video Události
video

Události: Živý vstup redaktora Richarda Samka z Žatce

Neštěstí se odehrálo minulé úterý. Pravděpodobně zdrogovaný muž přišel do místní pizzerie, kde podle svědků obtěžoval ženy. Zákazníci ho pak drželi do příjezdu policie. Mladík ale i přes okamžitou první pomoc ze strany hostů restaurace i přivolaných strážníků zemřel. Případem se dál zabývají kriminalisté.

„Z prvotních výsledků soudní pitvy nebylo zjištěno cizí zavinění. Byl odebrán materiál na návazná laboratorní vyšetření. Příčina smrti by měla být stanovena na základě výsledku těchto analýz,“ uvedla lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. Výsledky policie očekává za několik týdnů.

Ostrá slovní potyčka mezi skupinami, které museli oddělit těžkooděnci 

Na náměstí Svobody v Žatci se ve čtvrtek sešly stovky Romů z celého Česka. Většina z nich se pak vydala k pizzerii. U té stála asi stovka lidí, která se s Romy dala do ostré slovní potyčky. Šlo jak o hosty podniku, tak o obyvatele Žatce. Skupiny na sebe pokřikovaly a několikrát hodily plastové láhve s pitím. Následně je od sebe oddělili členové antikonfliktního týmu a těžkooděnci.

Pietní setkání za zemřelého Roma v Žatci
Zdroj: ČT24

Pořadatel akce Jan Čonka označil navzdory předběžným výsledkům pitvy mladíkovu smrt za rasovou vraždu. „Prostě tomu nevěřím. Kdyby to byl člověk z majority, tak by tam určitě nedocházelo k tomu, že by ho šest lidí drželo a mlátilo. Tomu prostě nevěřím,“ tvrdí Čonka. Svůj názor opírá o údajné videozáznamy.

O tom, že mladík byl před smrtí v pizzerii napaden opakovaně, informoval server Romea.cz. Policie má k dispozici jak záznamy z restaurace, tak některá svědectví a další záznamy. Samotnou pizzerii však její majitelé nechali téměř týden uzavřenou. Oni i personál byli opakovaně terčem urážek a výhrůžek.

Pieta se konala i v Jihlavě, Ostravě či Praze

Pietní shromáždění se ve čtvrtek konala i na dalších místech. Například v Ostravě či Jihlavě, kde se pokojné půlhodinové akce nazvané Solidární a pietní shromáždění za oběti násilí zúčastnilo v parku Gustava Mahlera přibližně 120 lidí, převážně Romů, mezi nimi hodně rodin s dětmi.

Řečníci mluvili o úmrtí Roma z Žatce, který podle nich zemřel za nevyjasněných okolností, a žádali o prošetření případu. „Mnoho lidí se ptá, proč zemřel?“ řekl jeden z nich. Za zemřelého drželi zúčastnění minutu ticha, u jeho fotografie zapalovali svíčky.

Na pražském náměstí 14. října na Smíchově se před kostelem svatého Václava sešlo asi šedesát Romů. Akci pořádala Romská demokratická strana (RDS). Lidé tu vytvořili u jedné z lamp improvizovaný pomníček se svíčkami a romskými vlajkami.

„Hlavní důvod shromáždění je uctít památku toho chlapce a zároveň se připojujeme k výzvě, aby byl incident řádně prošetřen,“ řekl Ladislav Sivák z RDS. Upozornil na případ, kdy policisté údajně zbili bezdůvodně tři Romy na pražském Černém Mostě. Přítomní požadovali stejná práva jako majorita a stěžovali si na nezájem oficiálních institucí řešit problémy Romů v ČR.