Boskovický hrad žije, tvrdí majitel. Potřebuje nového kastelána a opravy za několik milionů

Hrad v Boskovicích je už měsíc bez kastelána. Bývalý správce Jiří Mazal dostal výpověď a na internetu zveřejnil informaci, že návštěvníci již nebudou moct zříceninu navštívit. Vlastník však plánuje objekt opravit a znovu otevřít v květnu příštího roku.

Video Studio 6
video

Hrad se bude opravovat několik let

„Dovoluji si vás informovat o ukončení provozu hradu Boskovice ke dni osmnáctého září. A to z důvodu výpovědi z nájmu. Protože veřejnost nebyla ze strany majitelů informována, oznamuji tuto skutečnost jménem správy objektu,“ napsal na oficiálních webových stránkách propuštěný kastelán Jiří Mazal.

Zprávu začali lidé hromadně šířit po sociálních sítích. Majitel však informaci popřel s tím, že uzavírka je pouze dočasná. Rod Mensdorff-Pouilly prostřednictvím firmy MP Holding, která vlastní i boskovický empírový zámek, plánuje pouze nejnutnější opravy.

„Boskovickou dominantu samozřejmě znovu otevřeme v květnu příštího roku. Nechtěli jsme z toho mít pseudokauzu. Nicméně stalo se a my se k tomu musíme postavit čelem,“ řekl jednatel společnosti MP Holding Dominik Božek. Kromě oprav hledají i nového kastelána. „Musí to být člověk, který tady žije a místo má v srdci. Čeká nás velmi těžký úkol,“ uvedl Božek. O práci se podle něj přihlásilo dvacet lidí, jasno by mělo být v polovině listopadu.

Opravy za několik milionů

Hrad v pondělí navštívili zástupci památkového ústavu a statik. Vlastník podle nich musí opravit venkovní i vnitřní fasádu. Stavební úpravy se podle Božka potáhnou na několik let a můžou stát až pět milionů korun. Goticko-renesanční stavba rozkládající se na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny totiž od 18. století chátrá. „Pro začátek musíme opravit část zdiva na venkovních hradbách a udělat některé dílčí opravy ve vnitřní části. Je těžké takovou památku udržet v kondici,“ dodal Božek.

Středověký hrad vznikl už v polovině 13. století. Původně patřil rodu pánů z Boskovic, na konci 14. století přešel do správy pánů z Kunštátu. Různí majitelé, mezi které patří například rod Dietrichsteinů, několikrát stavbu zbourali a přestavěli. Z původní budovy se zachovalo pouze torzo hradního paláce a dvacet metrů vysoká věž. Technickou zajímavostí je i 26 metrů hluboká studna s čerpadlem poháněným dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice.