Severočeši.cz napadli u soudu krajské volby na Ústecku

Zástupci Severočechů.cz napadli u soudu krajské volby v Ústeckém kraji. Žádají jejich opakování. Důvodem je odvolání kandidátů hnutí 8 dní před volbami. O zrušení kandidátky Severočechů.cz požádala coby zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková. Úřad Ústeckého kraje následně kandidátku z voleb vyškrtnul. Část Severočechů proti tomu podala na úřad žalobu, krajský soud ji ale zamítl. 

Bronislaw Schwarz a Sáša Štembera (vlevo)
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Podle části Severočechů bylo rozhodnutí krajského soudu o zamítnutí žaloby ukvapené. Předem proto avizovali, že budou v Ústeckém kraji žádat o opakování voleb. Stížnosti nyní podal poslanec Bronislav Schwarz a také lídr kandidátky Saša Štembera. Ještě před tím podal samostatnou stížnost místopředseda hnutí Jiří Zelenka. 

Ve stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. Schwarzovo a Zelenkovo křídlo rozpolceného hnutí označují krok Jeníčkové za mstu. Podle Schwarze neměla právo kandidáty odvolat.

Podali na ni proto trestní oznámení, stejně jako na úřednici krajského úřadu, která odvolání kandidátů přijala. Hnutí chce podat žalobu i na ministerstvo vnitra. Podle Schwarze jsou v rejstříku politických stran a hnutí, které ministerstvo vede, chyby.

Jeníčková kandidátku odvolala s tvrzením, že Schwarz se Zelenkou podle ní neměli právo ji vůbec podat. Svůj krok zdůvodnila dva roky starým rozsudkem soudu, podle kterého byla valná hromada hnutí z února 2014 neplatná. Poslanec Bronislav Schwarz tak tehdy přišel o funkci předsedy hnutí.

Hana Jeníčková
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Hájek

Rozkol v hnutí začal v roce 2013, jedna frakce se shromáždila kolem Zelenky a druhá kolem bývalého předsedy Františka Ryby a Jeníčkové. Zelenkova frakce na začátku roku 2014 na valné hromadě nechala Jeníčkovou a další členy předsednictva odvolat, došlo ke změně stanov i volbě Schwarze a Zelenky.

Druhá část hnutí namítala, že valná hromada byla nezákonná. S tím souhlasil i soud, jeho verdikt vrátil Jeníčkovou do funkce. Na konci září z titulu místopředsedkyně nahradila dosavadního volebního zmocněnce Severočechů. 

V hnutí ale panuje od léta bezvládí. Předsedu nemá a první místopředsedy má naopak dva. Tutéž funkci používá Zelenka i Jeníčková. Mostecký soud ale nedávno doplnil už pravomocný rozsudek, kdy rozhodl o neplatnosti volby Schwarze předsedou. Nyní zrušil i volbu Zelenky prvním místopředsedou. Rozsudek, který ho zbavil funkce, ale není pravomocný. Schwarz uvedl, že se hnutí proti rozhodnutí mosteckého soudu odvolá.