Vítkovice Power Engineering hrají o budoucnost. Podaly na sebe návrh na insolvenci

Představenstvo společnosti Vítkovice Power Engineering na sebe ve čtvrtek podalo návrh na insolvenci společnosti. Firma ho spojila s návrhem na povolení reorganizace.

Zaměstnanec ocelárny. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Společnost zároveň žádala, aby Krajský soud v Ostravě zrušil páteční jednání, na kterém měl projednat návrh na vyhlášení insolvence podaný brněnskou firmou Wetag Invest. Uvedla to mluvčí Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Podle Evy Kijonkové vyvolala současnou situaci společnosti Vítkovice Power Engineering skupina Wetag. „Spustila lavinu, která významným způsobem ztížila pozici společnosti Vítkovice Power Engineering u dodavatelů i zákazníků a u bankovního sektoru,“ uvedla.

„V průběhu insolvenčního řízení se projevila nedůvěra obchodních partnerů, při hodnocení své situace tedy společnost Vítkovice Power Engineering musela přihlédnout ke změně stavu - pokud jde o další předpokládaný vývoj. Na základě toho společnost učinila závěr, že je v úpadku.“

Eva Kijonková

mluvčí skupiny Vítkovice Holding

Radka Háčková, která mediálně zastupuje skupinu Wetag, řekla, že společnost je aktuálním vývojem v insolvenčním řízení šokována. „Měsíce jsme dlužníkem veřejně opakovaně dehonestováni a napadáni za šikanózní jednání a neoprávněnost podání insolvenčního návrhu. Pouhý den před jednáním soudu, který má rozhodnout o našem návrhu, dlužník z ničeho nic otočí o 180 stupňů a zásadně z ničeho nic změní názor?“ uvedla Háčková a postup označila za účelový.

Návrhu na zrušení pátečního jednání již soud vyhověl. Podle mluvčí Lucie Olšarové bude o dalších návrzích soudce rozhodovat v nejbližších dnech.

„Dnes má soudce jiná jednání. Navíc musí návrh prostudovat,“ řekla. O případném vyhlášení úpadku rozhodne soudce v neveřejném zasedání. „Následovat bude jmenování insolvenčního správce, popřípadě prozatímního věřitelského výboru. Navíc se musí určit termín schůze věřitelů a přezkumného jednání,“ řekla Olšarová.

Podílník KKCG je „znepokojen“ 

Vítkovice Power Engineering jsou součástí strojírenské skupiny Vítkovice Holding podnikatele Jana Světlíka. Jejím menšinovým podílníkem je skupina KKCG Karla Komárka. Její mluvčí Dana Dvořáková krok firmy označila za velmi znepokojivý. „Několik měsíců šéf Vítkovic Jan Světlík prohlašoval, že se společnost Vítkovice Power Engineering v úpadku nenachází, a označoval insolvenční návrhy za neoprávněné a šikanózní. Proto je více než podivné, že pouhý den před jednáním soudu pan Světlík prozřel a vedení firmy se připojilo k insolvenčnímu návrhu,“ řekla.

Podle ní se nabízí otázka, zda to není promyšlené, protiprávní jednání. „Dnešní krok Vítkovic dokazuje, že Jan Světlík systematicky a účelově lhal akcionářům, bankám, obchodním partnerům i zaměstnancům. Skupina Vítkovice musí projít restrukturalizací pod novým profesionálním manažerským vedením, neboť Jan Světlík svým jednáním společnost, zaměstnance, věřitele a akcionáře soustavně poškozuje,“ prohlásila.

Vůči ostravské společnosti uplatnila firma Wetag pohledávky za šest milionů korun. V podaném návrhu na insolvenci a reorganizaci představitelé Vítkovice Power Engineering uvedli, že evidují přes 720 věřitelů. Celkovou dlužnou částku Kijonková zatím nebyla schopna vyčíslit.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding a zaměstnává 1138 lidí. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají 8000 lidí.