Klimkovice se obávají zvýšené kamionové dopravy. Situaci by přitom vyřešila jediná značka

Lázeňské město Klimkovice už řadu let bojuje za zklidnění dopravy. Denně tudy projíždějí stovky kamionů, které sem sjíždějí z dálnice, aby se vyhnuly placení mýtného. Místo úlevy teď ale hrozí, že nákladní doprava ve městě ještě zhoustne. To kvůli plánované Prodloužené Rudné, která spojí Ostravu se silnicí do Opavy.

Tragická nehoda v Klimkovicích. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Z chystané cesty má být zakázán sjezd kamionům do všech přilehlých měst a obcí, jen do Klimkovic ne. „Mám hlavně strach o bezpečnost dětí, protože několikrát denně tu cestu přecházíme,“ řekla obyvatelka Klimkovic Hana Burdová.

Anně Pazděrové, která se sem před lety stěhovala kvůli klidu, za zahradou sviští tisíce aut včetně kamionů. „Někdy když se třeba chcete bavit se sousedkou přes plot, tak musíte na sebe křičet,“ potvrdila. 

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Prodloužená Rudná

Zdroj: ČT24

Město se už nechalo slyšet, že umožnění průjezdu kamionů Klimkovicemi neplánuje. Jenže jej nezakáže u sjezdu z Prodloužené Rudné, ale o kus dál, u sjezdu z dálnice.

Místostarosta Klimkovic Jakub Unucka (ODS) chce projekt napadnout u správního úřadu. Chce docílit toho, aby byla na komunikaci dopravní značka, která by průjezd Klimkovic kamiony zakazovala.  „Pokud se nám to nepovede, tak zcela jistě rozhodnutí napadneme i soudní cestou,“ sdělil.

Prodloužená Rudná se v současné době staví z národních zdrojů s tím, že se počítalo s čerpáním evropských dotací po jejím dostavění. Stavbu ale brzdí nedořešený spor s majitelem jednoho pozemku, přes nějž má silnice vést.

Čerpání evropských dotací na Prodlouženou Rudnou blokuje také starý posudek vlivu na životní prostředí EIA. Ty hotové nechce uznat Evropská unie a na stavbu by tak nemuselo být možné čerpat evropské peníze.

Obyvatelům městečka kamiony i další vozy, které nevyužívají dálniční obchvat, velice vadí. Jsou zde i časté nehody, často s tragickými následky. Enormní doprava je jedna z věcí, jež výrazně zhoršují kvalitu života v Klimkovicích, přestože stát kvůli ochraně lázeňského města vybudoval nákladný dálniční tunel. Lidé sepsali pro zavedení zákazu vjezdu kamionů petici, vedení města jim v tom nedokázalo pomoci.