Praha si vyjednala slevu na nájmu Škodova paláce, navíc v něm zůstane déle

Vedení Prahy se domluvilo s vlastníkem Škodova paláce, firmou Copa retail, na slevě z nájmu 860 milionů korun. Oznámila to primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a šéfka společnosti Abigail Schaefferová. V paláci pronajatém na dvacet let sídlí většina magistrátních úředníků, nájem se měl původně vyšplhat na 4,4 miliardy korun.

Škodův palác
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„V roce 2003 měl magistrát možnost budovu získat, ale o několik let později si jej pronajal za 4,4 miliardy korun. Již jako šéfka Transparency International jsem tuto soutěž rozporovala, ale neúspěšně. Jediným možným řešením bylo vyjednávat. Nesmyslnou kriminalizací a postojem kolegů z TOP 09 se to trochu protáhlo, když Prahu uvrhli v roce 2013 do nesmyslných procesů, které jsme prohráli,“ řekla Krnáčová.

Podle radního Radka Lacka (ANO) se město a firma také dohodly na zastropování inflační doložky na maximálně 3,5 procenta ročně a Praha se vzdá opčního práva na případný odkup budovy. Nájemné nově nebude platit v korunách, ale v eurech. Současně s tím Praha prodlouží nájem o rok a půl – místo v roce 2026 tak skončí v červnu 2028.

Video Praha si vyjednala slevu na nájmu Škodova paláce
video

Praha si vyjednala slevu na nájmu Škodova paláce

„Ačkoliv jsme měli výrazně silnější právní pozici, naší hlavní prioritou a snahou bylo dosáhnout dohody. Ta pro obě strany znamená rozumný kompromis,“ reagovala Schaefferová.

Co bude po roce 2028, zůstává ve hvězdách

Město v minulosti podalo kvůli nájemnému dvě žaloby, u soudu neuspělo. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) řekl, že město se také vzdá všech soudních sporů. Poté co Praha prohrála oba soudy proti Copa retail, právníci původně uvedli, že město podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zda bude po skončení smlouvy Praha hledat nové místo pro úředníky, nebo zda prodlouží nájem ve Škodově paláci, není jasné. V minulosti se mluvilo o výstavbě nové vlastní budovy například na Florenci nebo na Knížecí v Praze 5.

Krnáčová při vyjednávání loni omylem zaslala svou korespondenci s Schaefferovu opozičnímu zastupiteli. V e-mailových zprávách obě ženy řešily výběr právníků, kteří budou město zastupovat. Opoziční TOP 09 kvůli tomu na ni podala trestní oznámení, které nedávno policie odložila.