Po manévrech na Klinice skončilo na policii 16 aktivistů

Po úterním zásahu policistů v působišti Autonomního sociálního centra Klinika skončilo 16 aktivistů na služebně a čelí podezření z přestupku. Po zásahu policie a vyklizení objektu polikliniky na Žižkově ho další aktivisté znovu obsadili. Úřad pro zastupování státu ve věcech
majetkových (ÚZSVM) považuje za protiprávní, že aktivisté stále neopustili budovu, i když jim začátkem března vypršela smlouva. Podal proto další trestní oznámení.

Policisté u centra Klinika
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Policie přijela v úterý podruhé v krátké době do Kliniky kvůli nahlášené bombě, po prohlídce budovu předala úředníkům z ÚZSVM. Zástupci úřadu sice večer oznámili, že budovu převzali a zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli.

„Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. ÚZSVM zároveň na místě vyzval policii, aby zasáhla v případě, že dojde k opětovnému vniknutí do objektu,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Klinika stejně jako každý jiný, musí podle něj dodržovat právní předpisy. „Použijeme veškeré právní prostředky k tomu, aby byla práva České republiky důsledně chráněna,“ zdůraznil.

Došlo i na rozbrusky a bourací kladiva

Někteří squatteři odmítli opustit i přes výzvy policistů a členů antikonfliktního týmu Kliniku a připoutali se k sudům s betonem. Policisté museli použít rozbrusky a elektrická bourací kladiva, až pak je odvezli na policejní služebnu. „Zadokumentovali jsme jednání těchto osob a potřebné písemnosti posléze zašleme příslušnému správnímu orgánu k dořešení této situace,“ dodal policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Aktivisté na střeše Kliniky
Zdroj: ČT24

Někteří lidé z Kliniky zase vylezli na střechu budovy a odmítali z ní slézt. „S ohledem na to, že posléze začalo hustě pršet a postupem času se setmělo, byl by jakýkoli zákrok z naší strany hazardem s životy a zdravím těchto osob,“ poznamenal Hulan. Policisté proto vůči nim nezasáhli a zásah ukončili.

Hrozba bombou podruhé za pět dní

Opakovala se tak situace z pátku, kdy anonym stejným způsobem vyvolal vyklizení objektu. V úterý vyjížděli policisté také k nahlášené bombě v restauraci Řízkárna, kterou kvůli anonymním výhrůžkám museli vyklidit již mnohokrát.

Squatteři uvádějí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor a že jim současný právní stav umožňuje do domu vstupovat. Majetkový úřad takový postup ale označil za nepřijatelný a nebezpečný precedens. Policisté pátrají po autorovi bombových výhrůžek kvůli šíření poplašné zprávy.