ÚOHS zasahuje. Případný vítěz obřího tendru na autobusy nebude mít vyhráno

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal Královéhradeckému kraji podepsat smlouvu s případným vítězem tendru na provozovatele autobusových linek, dokud soutěž neprověří. Antimonopolní úřad objevil v zakázce některá ustanovení, která by mohla být diskriminační. Proto nyní přezkoumá rozsáhlou zadávací dokumentaci.

Řidič autobusu v reflexní vestě
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Úřad se zakázkou zabýval už potřetí, tentokrát však z vlastní iniciativy. Jeho pracovníky čeká podrobné prostudování zadávací dokumentace, která čítá téměř 1400 stran. Hejtmanství plánuje otevírat obálky s nabídkami už 5. dubna, proto musí s podpisem smlouvy počkat, až bude mít úřad závěry svého šetření hotové. Kraj trvá na tom, že výběrové řízení je v pořádku. Na harmonogramu nic měnit nehodlá, pokračuje ve výběru nejvhodnější nabídky podle plánu.

Antimonopolní úřad zkoumá zakázku už poněkolikáté

Hejtmanství koncem února tvrdilo, že v zakázce postupovalo podle zákona a ÚOHS se tendrem ve správním řízení zabývat nebude. Tehdy zpochybňoval výběrové řízení Odborový svaz dopravy. Odboráře stanovisko úřadu zklamalo a zůstávají nadále ve stávkové pohotovosti.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: ÚOHS se zabývá autobusovým tendrem

Předtím se ÚOHS tendrem zabýval před změnou dokumentace, kterou provedla v polovině ledna rada kraje. Tehdy prověřoval, zda nemohlo dojít na základě původních zadávacích podmínek k možné diskriminaci řidičů z důvodu věku. Ani v tomto případě úřad nezahájil správní řízení.

Ve hře je 5,5 miliardy

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější více než pětimiliardové soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna. Případný vítěz nebo vítězové mají provozovat linky v příštích deseti letech. Smlouvy se stávajícími dopravci vyprší na konci roku.