Pardubice lákají mladé na startovací byty, zájemce museli losovat

Pardubice přidělily prvních pětadvacet startovacích bytů. Mezi mladými lidmi o ně byl takový zájem, že o nových nájemnících muselo rozhodnout veřejné losování. Za levné bydlení město požaduje změnu trvalého bydliště na pardubickou adresu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Pardubice vylosovaly nájemníky 25 startovacích bytů

Pardubice jsou už třetí nejstarší velké město v republice, mladé lidi si tedy potřebují udržet. „Máme deset tisíc studentů na univerzitě, ale máme také jedno z nejdražších bydlení v republice,“ řekl České televizi náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Město proto zrekonstruovalo dvacet pět bytů blízko centra a nabídlo je jako startovací. Žadatelé museli mít věk do třiceti let, minimální příjem šestnáct tisíc korun a žádné dluhy městu nebo zdravotní pojišťovně. Zájem o byty byl veliký. Žádostí přišlo 184.

Další losování už příští rok

Nájem padesátimetrového pavlačového bytu v Havlíčkově ulici vyjde na dva a půl tisíce korun měsíčně. První tři roky je nájemné ve všech startovacích bytech padesát korun za metr, čtvrtý rok osmdesát. Pak musí nájemníci byty uvolnit dalším.

Další kolo losování startovacích bytů by mohlo být už příští rok. Pardubice by v budoucnu mohly mít přibližně stovku bytů, kde by se každé čtyři roky prostřídali mladí nájemníci.