Brněnský biskup Cikrle usedl se sociálně slabými k vánočnímu obědu

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle poobědval s 220 bezdomovci a opuštěnými seniory. Setkání v restauraci předcházela společná modlitba v katedrále sv. Petra a Pavla. Vánoční oběd pro lidi v nouzi letos už podesáté v Brně připravila církevní komunita Sant Egidio. Cílem biskupa Cikrleho bylo podpořit lidi trávící svátky osamoceně. V pátek se obdobná akce již pošestnácté konala také v Praze za přítomnosti kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky.

Video Zprávy v 16
video

Oběd pro lidi v nouzi v Brně

„Brána do katedrály je v rámci roku milosrdenství pomyslnou Svatou bránou. To, že jí účastníci akce prošli, by jim mělo dát impulz k novému, spokojenějšímu životu,“ uvedla mluvčí. Svatý rok milosrdenství je obdobím, kdy by se věřící měli zamýšlet nad nápravou hříchů a hledat cestu k upevnění své víry.

Cikrle se již léta na Štěpána setkává s bezdomovci. „Nevím, jestli si uvědomujeme, že se máme nadstandardně dobře. Že jsou lidé, kteří nemají domov, nemají své blízké, nemají co jíst. Mají starosti na hranici boje o holý život,“ uvedl v minulosti k tomu, proč akci komunity Sant Egidio podporuje.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

Cikrle si s každým účastníkem oběda, jenž se konal na faře kostela u sv. Jakuba, připil na zdraví, popřál mu vše nejlepší, všem požehnal a společně si zazpívali koledy. Pak už se podával hovězí vývar a kapr s bramborovým salátem. Pro každého účastníka měl biskup připraven malý dárek.

Vánoční obědy pro chudé pořádá sdružení Sant Egidio po celém světě, v České republice například v Praze nebo v Olomouci. Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka přivítal u vánočního oběda na Boží hod vánoční bezdomovce, seniory, uprchlíky, lidi postižené, osamělé a na okraji společnosti.