Dlouho odkládaná zásadní rekonstrukce přehrady Šance začne v září

Skoro sedm let připravovaná rekonstrukce přehrady Šance na Frýdecko-Místecku začne letos v září. Výběrové řízení, které probíhalo formou elektronické aukce, vyhrála společnost OHL ŽS. Z třinácti účastníků nabídla nejnižší cenu - 438,5 milionu. Správcem nádrže a investorem je Povodí Odry, které bude stavbu financovat z dotace ministerstva zemědělství. Cílem je podle povodí uvést dílo do bezpečného stavu a obnovit jeho funkce. Hotovo má být v listopadu 2018.

Šance je stěžejní zásobárnou pitné vody moravskoslezského regionu. Dodává ji na Ostravsko, Frýdecko-Místecko a část Karvinska. V minulých letech tam už proběhly různé úpravy a také zpevňování okolních svahů ohrožených sesuvy. Kvůli tomu tam je už od roku 2013 výrazně snížena hladina vody,  v současné době má oproti normálu méně o deset a půl metru, což je jen necelých čtyřicet procent běžného zásobního stavu. Funkce přehrady jsou podle Povodí Odry omezené.

Povodí: Uvedeme přehradu do bezpečného stavu

„Rekonstrukcí uvedeme vodní dílo do bezpečného stavu a obnovíme jeho funkce, zejména povodňovou ochranu a zajištění spolehlivé dodávky pitné vody,“ oznámil investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Půjde o velmi složitou stavbu, zásadní je přitom zpevnění  a zvýšení hráze, vybudování nového přelivu a skluzu. „Rekonstrukce spočívá zejména v provedení nového kapacitního bočního přelivu na pravém břehu, skluzu a vývaru, zvýšení koruny hráze a vlnolamu. Stabilita hráze bude zajištěna přísypem vzdušního svahu s dostatečně mírným sklonem,“ vysvětlil Janoviak. Kvůli tomu se posune celé provozní středisko přehrady, úpravami projdou cesty a mosty, budou se dělat nové rozvody. Modernizací projde i celý řídicí systém. Přehrada by měla přitom zůstat po celou dobu funkční, dodávka vody nebude přerušena ani omezena.

Opravená Šance ustojí desetitisicíletou vodu

„Navrhovaná opatření zásadně zvýší bezpečnost přehrady, která po úpravách ustojí i desetitisíciletou vodu. Je dimenzována tak, aby zvládla pojmout 730 metrů krychlových za vteřinu, což je přibližně dvakrát více než při povodních v roce 1997,“ zdůraznil Janoviak. Dodal, že po rekonstrukci bude přehrada dlouhodobě zajišťovat všechny své funkce s evropským standardem bezpečnosti.

Původně měla rekonstrukce Šance začít už v roce 2009 a termín dokončení byl v roce 2012. Povodí ale výběrové řízení vypsané na 525 milionů zrušilo. Daší veřejnou zakázku  vypsanou roku 2010 na 480 milionů zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také byla zrušena.  V pořadí třetí soutěž byla vypsána v prosinci 2014 na 735 milionů. Údolní nádrž na Ostravici byla postavena v letech 1964 až 1969. Pod vodou skončila centrální část vesnice Staré Hamry a kvůli nádraži padla také železniční trať v úseku Ostravice - Bílá.