Nejstarší český podzemní zásobník plynu v Lobodicích má 50 let

Lobodice - Podzemní zásobník zemního plynu v Lobodicích na Přerovsku má padesát let a je nejstarší v Česku. Je dokonce starší, než historie zemního plynu u nás, protože v roce 1965, kdy byl postaven, se ještě používal svítiplyn. Jedinečný je i tím, že to je přírodní horninová nádoba. Na to, že v lužních lesích u Lobodic je místo, kde lze uchovávat plyn, přišli za 2. světové války Němci, když hledali ropu.

Ze zásobníku v Lobodicích proudí zemní plyn do široké sítě domácností na severní a jižní Moravě. Říká se mu aquiferový, protože plyn nahradil uměle vytlačenou vodu z horniny, konkrétně z hrubozrnného pískovce a slepence. Uskladněn je v hloubce 400 až 500 metrů. Nepropustnost podloží zajišťují mocné sedimenty tvořené vápenitými jíly, v nadloží jsou další vrstvy jílů, písků a štěrků.

Původně byl zásobník určený pro ukládání přebytků koksárenského plynu z Ostravska. Stavba zásobníku začala v roce 1962 a samotný provoz na konci května 1965. V devadesátých letech došlo k úplnému přechodu na zemní plyn. Nyní je zásobník vybavený moderní technologií, nejmladší investicí je kompresor za sto milionů, který podstatně zvýšil výkonnost a pružnost zařízení, které lze rychle přepínat z režimu vtlačování plynu do těžební funkce.

Zatímco před padesáti lety zásobník obsluhovalo sto zaměstnanců, dnes firma potřebuje třicet lidí. Pět směn se střídá po dvou lidech. „Provoz je maximálně bezpečný. Máme bezpečnostní podpovrchové i povrchové ventily, systém detekce plynu. Jsme schopni okamžitě reagovat a v mimořádných situacích zabránit většímu neštěstí,“ uvedl Tomáš Diósi, provozní ředitel firmy RWE Gas Storage, která vlastní šest z osmi podzemních zásobníků plynu v Česku. Dohromady obsahují miliardy metrů krychlových zemního plynu. Ten lobodický je nejmenší z nich „Kapacita tohoto zásobníku je 177 milionů metrů krychlových,“ uvedl Diósi.

Dříve se plyn skladoval v nadzemních plynojemech s nesrovnatelně menší kapacitou. Nyní je většina zásob v podzemí. Česko nemá žádné vlastní přírodní ložisko, zásoby potřebuje pro vykrytí špiček spotřeby v chladných zimních měsících i na horší časy. Plyn se do Česka dováží z Ruska a Norska, přičemž ruské dodávky tvoří 75 procent spotřeby. V souvislosti s obavami, že by mohlo Rusko přísun plynu zastavit, navrhovalo RWE navýšení kapacit.

2 minuty
Lobodický podzemní zásobník plynu má 50 let
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lékařka v Plzni prohlásila ženu za mrtvou. Pohřební služba zjistila, že dýchá

Nezvyklá situace nastala v pátek ráno v Plzni, kde lékařka osmasedmdesátiletou ženu prohlásila za mrtvou. Pohřební služba však posléze zjistila, že seniorka dýchá, přivolala k ní proto záchranáře, kteří ji převezli do nemocnice. Koronerská společnost sdělila, že za dobu fungování provedla stovky prohlídek těl a zaznamenala vždy jen opačné případy, tedy kdy lékař u domněle zesnulého zjistil vitální funkce. Uznala pochybení a vyjádřila lítost. S lékařkou, která stav ženy špatně vyhodnotila, ukončila spolupráci.
před 3 hhodinami

„Dyť to zvládnou i malé holky!“ Ženy malovaly zátiší, šachy i traumata

Nebyli jen staří mistři, ale i staré mistryně, zdůrazňuje retrospektiva připravená Národní galerií Praha. Představuje umělkyně, které působily ve střední Evropě, Nizozemí a na území Itálie od středověku do konce devatenáctého století. Podle galerie jde o první soubornou přehlídku tohoto typu v Česku.
před 17 hhodinami

Od velkého „vyhnání“ Němců z Brna uplynulo 80 let, stále vzbuzuje otázky

V noci z 30. na 31. května 1945 bylo z Brna vyhnáno téměř dvacet tisíc německých obyvatel. Jejich vysídlení včetně dalších osudů stále vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy nazývá „brněnským pochodem smrti“, zahynulo podle tuzemských badatelů bezmála sedmnáct set lidí, podle těch sudetoněmeckých dokonce až deset tisíc.
před 19 hhodinami

Luční boudu nešikanujeme, odmítá obvinění krkonošský park

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) odmítá obvinění majiteli hřebenové Luční boudy ze šikany, řekl mluvčí správy Radek Drahný. Majitelé si stěžují, že správa neumožňuje přístup k objektu nejen jim, ale i personálu či dodavatelům. Na protest bude Luční bouda od 1. června uzavřená pro veřejnost, k dispozici bude jen pro ubytované hosty, vyplynulo z vyjádření majitelů, kterým patří také Labská bouda.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Novotný v blízké době rezignuje na funkci starosty Řeporyjí

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (který má aktuálně pozastavené členství v ODS) se chystá nastoupit do výkonu trestu a rezignuje na funkci ve vedení městské části. Napsal to Blesk.cz a Novotný to pro ČTK potvrdil. Řekl, že rezignaci plánuje v nejbližších týdnech a už se v koalici dohodl na jménu svého nástupce, které však zatím nechtěl zveřejnit. Dodal, že tento postup plánoval od začátku, ale nejprve ho chtěl probrat s kolegy a s rodinou.
před 21 hhodinami

Karlovarská policie stíhá kvůli podvodům s řidičáky už 32 lidí

Počet stíhaných kvůli podplácení a podvodům při vydávání řidičských oprávnění v Karlovarském kraji se rozšířil o jedenáct na 32. První obvinění padla v roce 2022, od té doby policisté zjistili další případy, kdy žadatelé o řidičský průkaz upláceli autoškoly i zkušebního komisaře a padělali některé dokumenty. Zatím posledních jedenáct lidí bylo obviněno z podplácení a čtyři z nich i z padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu.
před 22 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami i kroupami

V sobotu odpoledne a večer hrozí na většině území Česka místy silné bouřky s přívalovými dešti, kroupami a nárazy větru, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové také varují před rozvodněním menších toků, zatopením podjezdů či sklepů nebo pády větví stromů.
před 22 hhodinami

Dvě kamarádky a jeden manžel řeší v ostravské Aréně své životy

Dvě ženy a jeden muž, nevěra i pomsta. Hořká komedie Kamarádky nabízí v trpký pohled na manželství i přátelství. Hru slovenského dramatika Pavola Weisse, kterou uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě, inspirovaly skutečné příběhy.
před 23 hhodinami
Načítání...