Stíhání útočnice ze Žďáru končí, před soud nepůjde

Jihlava - Státní zástupce zastavil trestní stíhání ženy, která loni na podzim ubodala studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Místo toho navrhl Krajskému soudu v Brně uložení ochranného pobytu ve vazební věznici. Podle znalců byla totiž v době útoku, při kterém zranila i dvě dívky a policistu, nepříčetná. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání ještě nenabylo právní moci.

Žena, která 14. října zabila mladíka ve žďárské škole a zranila tři lidi, se před soudem ze svého činu nejspíše zpovídat nebude. Státní zástupce Jiří Morava totiž zastavil trestní stíhání kvůli její nepříčetnosti v době útoku. Pokud by jej nezastavil, hrozilo by jí odnětí svobody v délce 15 až 20 let nebo i výjimečný trest.

Rodině ubodaného studenta se zastavení stíhání nelíbí. „Podle nás to byl naplánovaný a promyšlený trestný čin a o nějaké nepříčetnosti se nedá mluvit. Proč ji takhle nezkoumali předtím? Na základě lékařského vyjádření ji pustili na svobodu, nikdo o ní půl roku nevěděl, nebyla pod dohledem a teď najednou z ní uděláme chudáka,“ řekl otec zavražděného studenta.

Trestní stíhání je zastaveno už podruhé

Trestní stíhání stejné ženy totiž bylo zastaveno v souvislosti s další útokem v roce 2012. Tenkrát pobodala v Havířově vychovatelku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku. Útočnici se podařilo zadržet a dívku osvobodit - pobodaná vychovatelka skončila v nemocnici. Žena byla tehdy obviněna z pokusu o vraždu, stíhání ale bylo zastaveno kvůli její psychické nemoci. Skončila proto v opavské psychiatrické léčebně, kde zůstala až do února minulého roku.

Primář ochranného léčení Psychiatrické léčebny Bohnice Jiří Švarc:

„České trestní soudy fungují podle trestního řádu, který je tak přebujelý, že si vždycky říkám, ´zaplať pánbůh, že nějak rozhodly´. Zákonů je příliš. Umístění do léčebny se řídí několika zákony, nechápu vůbec úvahy, že by měl existovat ještě další zákon, například zákon o psychiatrii.“


Z léčebny ji pak propustil Okresní soud v Opavě. Žena o osm měsíců později zabila jednoho studenta a další tři osoby zranila, a to právě ve Žďáru nad Sázavou. Minulý týden Nejvyšší soud rozhodl, že tento útok nebylo možné předvídat. Opavský soud totiž vycházel ze zprávy Psychiatrické nemocnice v Opavě, která tehdy považovala ambulantní léčbu pro pacientku jako dostatečnou.

Útok ve žďárské škole

Šestadvacetiletá žena ze Žďáru nad Sázavou je obviněna z vraždy a braní rukojmích. V případě trestního stíhání by jí za to hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Vazbu na ni uvalil jihlavský soud. Do budovy střední obchodní školy vnikla žena ráno 14. října 2014 mezi sedmou a půl osmou. Nejprve napadla jednu dívku, která seděla v šatně. Podle svědkyně jí přiložila nůž na krk a křičela, ať zavolají policii, jinak ji zabije. Dívce chtěl pomoci šestnáctiletý mladík, kterého žena pobodala. Právě on na následky zranění zemřel. Pak napadla ještě další dívku a jednu si vzala za rukojmí.

Na místě zasahoval policejní útvar rychlého nasazení a také policejní jednotka zajišťující ochranu Jaderné elektrárny Dukovany. Policistům se ženu podařilo zneškodnit pomocí taseru, tedy zařízení, které vystřeluje na dálku elektrický výboj.


Video Žalobce zastavil stíhání útočnice ze Žďáru
video

Žalobce zastavil stíhání útočnice ze Žďáru

Žalobce zastavil stíhání útočnice ze Žďáru

ud. 1.4.2015

Primář Jiří Švarc: Zákonů je příliš