Boží Dar usiluje o omezení pohybu kamionů po Krušných horách

Boží Dar - Boží Dar bude usilovat o omezení pohybu kamionů po Krušných horách. Nákladní auta tam podle policistů komplikují dopravu a ohrožují řidiče osobních aut.

Zaváté kamiony, které uvízly ve sněhových bariérách, lidé u hraničního přechodu na Božím Daru do letošní zimy ještě neviděli. Vjezd těžkých nákladních aut do Krušných hor ještě loni zakazovaly dopravní značky, po vstupu Česka do schengenského prostoru je však museli silničáři odstranit. Velitel Městské policie Boží Dar Martin Šlechta vysvětluje, že jsou zde platiny, kde během půl hodiny stačí nasněžit až 40 centimetrů sněhu, kamiony mají potom ve stoupání problémy. Náčelník Horské služby Boží Dar Rudolf Chlad dodává, že jeden kamion může zavinit neprůjezdnost vozovky na několik hodin. Průjezd sanitního vozu je potom velice problematický.

V lyžařských střediscích kolem Božího daru je podle starosty v zimě i přes dva tisíce lidí. Zástupci Božího Daru a sousedního Jáchymova už proto začali vyjednávat s úřady, aby řidičům kamionů zakázaly jezdit do hor. Podle starosty Božího Daru Jana Horníka je jedním důvodem poddolované území na Jáchymovsku a druhým především nebezpečná komunikace nad Jáchymovem. Při cestě z Karlových Varů na Boží Dar musejí řidiči v táhlých zatáčkách zdolat převýšení šest set metrů, které při hustém sněžení dělá problémy i řidičům osobních aut. Stanovisko božídarské radnice proto podporují i krajští silničáři. Ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovy Vary Petr Želechovský je přesvědčený, že silnice z Božího Daru do Jáchymova a Ostrova není pro kamiony vůbec vhodná.

Zástupci božídarské radnice budou usilovat o to, aby dopravní značky už příští zimní sezónu omezovaly vjezd nákladních aut do hor.