Domažlicko se připravuje na přechod k digitálnímu vysílání

Domažlicko - Přechod k digitálnímu vysílání na Domažlicku vrcholí. Včera se naposledy setkali zástupci České televize a Radiokomunikací se starosty měst a obcí na Domažlicku. Jde o první lokalitu v západních Čechách, kde se postupná digitalizace připravuje už od loňska. Analogový signál nahradí digitální už za několik dnů.

Vysílač Vraní vrch, který umožňoval obyvatelům Domažlicka přijímat analogový signál, bude v provozu už jen 8 dní. V pátek 31. srpna se v tomto regionu analogové vysílání vypne. Domažlicko tak od 1. září přechází na digitální vysílání.

Informační kampaně, ve kterých Česká televize a další instituce už od listopadu loňského roku informovaly obyvatele o tom, že analogové vysílání skončí, přinesly svůj úspěch. Svědčí o tom fakt, že v prodejnách s elektronikou set-top-boxy jen mizí.

Domažlickým přinese digitální vysílání nejen kvalitnější obraz, ale i širší programovou nabídku. Už nyní přibyly obyvatelům Domažlic ČT 4 sport a ČT 24. „Divákům by nové vysílání mělo přinést kromě vyšší kvality obrazu i zvuku, také více televizních programů a další doplňkové služby,” potvrdil Národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva.

Samospráva na Domažlicku chce, aby se do budoucna vyřešil i problém několika příhraničních obcí, kam se digitální signál zatím nedostane. Starosta obce Klenčí pod Čechovem přiznává, že má z přechodu na nový systém vysílání obavy. „Pokud budou uvažovat o jistých kompenzacích pro občany, na které se nedostane s digitálním signálem, tak to uspokojí občany, které tady zastupuji,” uvedl starosta obce Klenčí pod Čechovem Karel Smutný.

K vypnutí analogového vysílače Vraní vrch dojde v pátek 31. srpna úderem půlnoci, to znamená, že diváci, kteří si zapomněli koupit set-top-box pro příjem digitálního vysílání, už prvního září na svých obrazovkách nenaladí žádný program.