Dobrovolníci uklízejí řečiště Sázavy, odpadu je několik tun

Sázava - Začalo čištění Sázavy, dobrovolníci sjíždějí řeku na kánoích a sbírají nepořádek na březích. Letos vyčistí zatím nejdelší, 80kilometrový úsek od Kácova až po Pikovice. Úklidovou akci pořádají každý rok před začátkem vodácké sezony.  
 

Místo obvyklého vodáckého pozdravu „Ahoj!“ se v těchto dnech na březích Sázavy ozývají úplně jiná zvolání, každý den seberou dobrovolníci z břehů řeky jednu a půl tuny nerůznějšího odpadu. Podle dobrovolníků se kolem řeky povaluje všelijaký nepořádek - od starých bot až třeba po pračku. „Je občas potřeba ho vyhrabat, protože kouká jenom kousek a pak se tam objeví celý pytel odpadků,“ konstatuje jeden z dobrovolníků Vojtěch Hájek.
 
Úklid bude trvat 14 dní, dobrovolníci se hlásí vždy na několik dní, podle toho jak mají čas. Čištění řeky ale rozhodně není romantická vyjížďka na lodích. Vysbírání odpadků z jednoho kilometru břehu trvá hodinu. „Není to žádný výlet,“ potvrzuje Klára Beránková.
 
Pytle s odpadky odváží nákladní vůz na skládku, odstranění jednoho kilogramu odpadů stojí 15 korun. Akci proto podporují různí sponzoři, peníze na ni dal i Středočeský kraj. Letos se do úklidu řeky zapojily více než 400 stovky dobrovolníků.