Ze čtyřiapadesáti dospělých obyvatel komunity má teď práci osmačtyřicet. Šest jich zaměstnává ze peníze od úřadu práce na veřejně prospěšných pracích přímo sdružení. Ostatní jezdí za prací například do Lesní společnosti v Teplé, do kabelárny v Toužimi a dalších firem.
„Dříve platilo, že je lépe být doma, a teď opravdu vidíme, že lidé usilují o to, získat zaměstnání,“ říká ředitelka sdružení Jana Kosová. „Každá práce je výhodnější než být na sociálních dávkách,“ potvrzuje tkadlena Božena Berková.
Už čtyři roky jsou lidé zaměstnaní u lesů a zkušenost je velmi dobrá. Podle koordinátory zaměstnanosti Soni Vašíčkové se postoj zaměstnavatelů zlepšuje. Sdružení působí mezi Romy v Dobré Vodě od roku 2001. Nejdřív vykoupilo domy, ze kterých jim hrozilo vystěhování. Ze státních a evropských grantů domy opravuje a připravuje k prodeji jednotlivým rodinám. Romové si bydlení opravují svépomocí.
„Chystáme se na návštěvu, tyto zkušenosti dobré práce chceme sdělovat i dalším obcím, kde fungují neziskové organizace, ale nejsou tak úspěšné,“ sdělila ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.
Možnosti zaměstnávání v Dobré Vodě limituje nízká kvalifikace zdejších lidí. Jsou tady jen tři vyučení, většina má pouze základní vzdělání.