Zadaná situace byla jasná: díky rozbouřené Berounce byl odříznuto devadesát dětí, které bylo nutné dostat na druhý břeh. Hasiči ve spolupráci s armádou nasadili obojživelné vozidlo a děti dopravili do bezpečí. „Teď jim právě dáváme záchranné vesty, protože budou nastupovat do obojživelných transportérů a pro případ vypadnutí musí být děti zajištěny,“ popisuje jeden z kroků operace Lucie Přibíková ze záchranného týmu Armády ČR.
Výsledky vzájemně spolupráce hasičů, policistů a vojáků vyhodnocovali rozhodčí. „Toto cvičení je svým způsobem specifické. Nejde jenom o rychlost, ale především o bezpečnost těch, koho máme zachraňovat,“ vysvětluje rozhodčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Robert Kučera.
Při simulovaném pádu dvou lidí do rozbouřené vody byl nasazen i vrtulník z nedaleké základny. Potápěčům se podařilo figuranty zachránit. „Dva lidé se topili, na místo byl povolán vrtulník letecké záchranné služby od Armády ČR, který vylovil oba plavce z vody,“ popsal akci velitel zásahu Miroslav Šobán.
Cvičení má prověřit připravenost záchranných složek v případě živelných pohrom. Policie, armáda i hasiči plánují i další podobné akce.