Pardubice zahájily výstavu Koně v akci

Pardubice - Na dostihovém závodišti Velké pardubické v pátek zahájili jednu z největších přehlídek koňských plemen - výstavu Koně v akci. Návštěvníci si na pěti stanovištích můžou prohlédnout chovatelský šampionát, přehlídku povozů, kočárů a zemědělských strojů, parkury i orbu koňmi.

Maďar Férenc Juhász Kis na výstavě v Pardubicích mistrovsky předvádí tradiční uherský způsob doručování pošty, způsob, jakým se v maďarské pusztě od 19. století doručovaly dopisy. Pošťák při něm stál na dvou koňských hřbetech ve chvíli, kdy kočíroval celé pětispřeží. „V první řadě musí jezdec milovat koně. Teprve pak se mu podaří to druhé - udržet rovnováhu,“ vysvětluje umění jízdy Maďarka Szabó Ágnes Buzdné.

Čeští chovatelé přivezli plemena, která používají jako pracovní i jako výstavní. Josef Iš z Uhřic u Slavkova chová koně už pětatřicet let. V posledních letech se zaměřil na fríské koně a považuje je za znamenité plemeno. „Plemeno se chová v Holandsku už od časů Césara. Je to vynikající plemeno, co se týká charakteru, pracovitosti a učenlivosti,“ dodává.

Cílem výstavy je ukázat každému zájemci současný stav chovu koní v České republice. „Chceme přiblížit našim návštěvníkům všestranné využití koní a představit jim plemena, která jsou chována na území republiky,“ vysvětluje ředitel Dostihového spolku a pořadatel výstavy Jiří Kunát.

Program výstavy začal v pátek v jedenáct hodin a skončí v neděli večer.

Zahájení pardubického festivalu Koně v akci 2008
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24