Zvířata na Šumavě a v Bavorském lese budou nosit ozdoby

Šumava - V národních parcích Šumava a Bavorský les navlékají ochranáři jelenům, srncům i jediné tamní velké šelmě, rysu ostrovidovi, speciální elektronické obojky. Přes GPS potom mohou zvířata lépe sledovat a chránit - jak je, tak třeba i nově vysazené stromy.

Šumavský rys, jelen a srnec mají v současné době společné především jedno: na krku nosí novou ozdobu s GPS modulem. Ten každých 5 minut s přesností na 15 metrů vysílá zprávu Němcům i Čechům, kde se konkrétní zvíře vyskytuje. Vedoucí telemetrického projektu Národního parku Šumava Pavel Šustr uvedl: „Zajímá nás celá řada otázek, především je to vlastní aktivita sledovaných zvířat. Co dělají, jak dělají, v jakém prostředí se pohybují.“ Ředitel NP Šumava František Krejčí dodal: „Jsou to všechno data důležitá pro ochranu lesa. Potřebujeme chránit přirozenou obnovu v horských polohách Národního parku Šumava.“

Kromě toho výzkumníci pronikají do cestovatelského světa šumavských savců. Dokáží zmapovat těkavý pohyb rysice Nory, vědí, že srna Helga miluje až 60 kilometrové procházky, nebo že čeští srnci na rozdíl od těch německých stále dodržují hranici někdejší železné opony. Ředitel NP Bavorský les Karl Fridrich Sinner doplnil: „Nezaměřujeme se pouze na to, že rys je právě teď tam nebo jinde. Zajímá nás jaké prostory využívá k životu, jak se pohybuje a jaké jsou způsoby jeho chování bez ohledu na státní hranice.“ Sledovat srny, jeleny i rysy lze on-line i na internetu. Data ale nejsou záměrně aktuální a u některých druhů i trochu zkreslená. Důvod je prostý: ochrana proti pytlákům.

Projekt bude pokračovat následující 3 roky za peníze EU. Češi i Němci, kteří dostali dohromady milion eur, chtějí peníze použít na nákup obojků i pro další druhy, třeba losa evropského.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/