Berounka poskytla útočiště stovkám vodních ptáků

Plzeň - Nádherné přírodní scenérie jsou v těchto dnech k vidění na Berounce v Plzni. Na zdejším zimovišti nedaleko kostela svatého Jiří našly útočiště stovky vodních ptáků. Ornitologové, kteří je sledují, jim také odebírají vzorky a kontrolují jejich stav.

Ornitologům nahrávalo hlavně mrazivé počasí posledních dnů. Většina vodních ptáků se totiž musela stáhnout na nezamrzající toky a zimoviště v Plzni na Berounce patří k vyhlášeným. Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni jsou na zimovišti vedle labutí a divokých kachen k vidění také vzácné druhy ptactva - morčáci, kormoráni či chocholačky.

Stovky vyhladovělých ptáků mají samozřejmě i velkou spotřebu. Pracovníci plzeňské záchranné stanice je chodí každý den přikrmovat. Týdně na zimoviště navozí až pět pytlů ječmene. Ornitologové také každý den odečítají kroužky a dělají kontrolní náběry vzorků. „Zajišťujeme směsný vzorek, což je trus od kachen, labutí a jiných zimujících ptáků. Necháme jej vyšetřovat na salmonelu, ptačí chřipku a ptačí parazity,“ vysvětluje Makoň.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Zimoviště využijí i základní školy

Díky kroužkům ornitologové zjišťují, odkud a kam ptáci migrují, ale i kolik jich je, kolika let se dožívají, kde hnízdí a jaké mají problémy. "V této lokalitě už to realizujeme od roku 1997. Od té doby jsme získali poměrně cenné informace a data, podotýká Makoň.

Situaci na Berounce se snaží využít i základní školy. Hejno zimujících ptáků přímo vybízí k praktickým hodinám přírodopisu. Žákům jsou navíc k dispozici i podrobné informační panely.