Majitel domů odmítá zaplatit deratizaci

Cheb - Většinu obyvatel z Wolkerovy ulice v Chebu sužují potkani. Kvůli jejich přemnožení nařídila Krajská hygienická stanice majiteli domů, Miroslavu Matuškovi, zaplatit deratizaci. Protože to odmítá, předali hygienici případ exekutorovi.

Zdravotní záchranná služba zdokumentovala podle hygieniků v posledních letech tři případy, kdy potkani obyvatele zdejších domů pokousali. Hygienici říkají, že jejich další množení představuje nemalé riziko. „Potkani jsou z epidemiologického hlediska velice nebezpeční, protože mohou roznášet různé infekční nemoci,“ připomíná Jaroslava Hrabáková z Krajské hygienické stanice.

Hlodavci se v domě podle dokumentace hygieniků objevují od půdy až po sklepy. Právě v nich nacházejí nejvíc potravy.

„Náklady na likvidaci odpadu ve Wolkerově ulici činí měsíčně 17.000 korun. K tomu přičteme ještě 12.000 korun za úklidy kolem kontejnerů a mimořádné úklidy, které nás stojí ročně řádově desítky až stovky tisíc korun,“ vypočítává Jaroslav Boček, který na chebském městském úřadě vede odbor komunálního hospodářství.

Deratizace pěti domů by za normálních okolností podle hygieniků stála majitele asi 5.000 korun. Hory opadků a účast exekutora ji ale podstatně prodraží. Exekutor David Koncz odhaduje, že celá akce bude stát víc jak 100.000 korun. Exekuční deratizaci musí totiž předcházet vyklizení daného objektu tak, aby byla deratizace úspěšná.

Vyjádření Miroslava Matuška se České televizi nepodařilo získat. Podle svých zaměstnanců je na dlouhodobější dovolené na Filipínách.