Hradům a zámkům ubývají návštěvníci

Liberecko - Ekonomická krize doléhá i na památky. Přestože venku vládne příjemné počasí, je návštěvnost hradů a zámků stále menší. Kasteláni se návštěvníky snaží přilákat zpátky a sázejí přitom hlavně na české turisty. Už loni navštívilo hrady a zámky v Libereckém kraji o osm procent lidí méně než předminulou sezonu. V zimě zůstaly otevřené jen dva zámky - Sychrov a Hrubý Rohozec; návštěvníků ubylo dokonce o třetinu.

Ředitel Národního památkového ústavu Liberec Miloš Kadlec poznamenal, že podobná situace je v celé republice. Například z Českého ráje téměř doslova zmizeli ruští turisté. V zimě to přitom bývali právě oni, kdo zdejší památky plnili. Návštěvníci se na hrady a zámky vracejí až teď, po začátku oficiální turistické sezony. Jsou to hlavně Češi.

Krize nakonec pro památky nemusí být jen hrozbou. Někteří kasteláni považují snahu českých turistů šetřit naopak za příležitost. Kastelán hradu Grabštejn Jan Sedlák je toho názoru, že lidé budou před nákladnými aktivitami upřednostňovat například právě výlety za památkami. Právě na české turisty kasteláni spoléhají. Připravili speciální nabídky pro rodiny s dětmi, doplnili expozice a chtějí návštěvníkům ukázat skutečný život na hradech a zámcích.

Ani krize ale nezabránila nepopulárnímu kroku - vstupné na památkách zase o něco podraží. Návštěvníci si na jedné vstupence připlatí zhruba 10 korun. Kasteláni ale věří, že zvýšení vstupného lidi neodradí. To si chtějí pojistit například tím, že veřejnosti otevřou dosud nezpřístupněné prostory.