Karlovy Vary musí opravit kilometry nebezpečných zdí

Karlovy Vary - Západočeská metropole musí každý rok na konci zimy řešit problém se stavem opěrných zdí ve městě. Při plánované opravě jedné z nich odborníci nedávno objevili trhliny ve skále pod hotelem Imperial. Opravy dalších desítek kilometrů poškozených zdí radnice odhaduje na miliardu korun. Stávající opěrná zeď se musí zvýšit až na sedm metrů a především se musí zpevnit. Hrozí totiž, že by mohlo docházet k dalšímu narušování skalního masivu a kameny by mohly vypadávat na silnici, svah by se mohl narušovat také do hloubky.

Radnice chtěla původně opravit pouze opěrné zdi pod skalním masivem, na kterém stojí hotel Imperial. Hydrogeologický průzkum ale zjistil, že skála je v dolní části narušená tak, že by ji stará opěrná zeď už nemusela udržet. Náklady na opravu se tak zvýšily ze dvou na tři miliony korun. „Po odkrytí stávající opěrné zdi jsme museli předělat komplexní projekt,“ uvedl náměstek primátora města Tomáš Hybner (ČSSD). Projektant Stanislav Vonka z Kanceláře stavebního inženýrství doplnil: „Mohlo by docházet k dalšímu narušování skalního masivu, mohly by vypadávat kameny na silnici a podobně a svah by se mohl narušovat také do hloubky.“

Stávající opěrná zeď se tak musí zvýšit až na sedm metrů a hlavně zpevnit. „Je tam ocelová kotva, která se napne a měla by držet celou stávající zeď. V další části budou dvě nové zdi,“ potvrdil mistr stavby opěrné zdi Lukáš Kolár. V Karlových Varech je asi 35 kilometrů opěrných zdí, které z velké části patří městu. „Převážná většina není v moc dobrém stavu, je tedy třeba tyto opěrné zdi neustále monitorovat a investovat do opěrek,“ dodal náměstek Hybner. Opravy i krátkých částí opěrných zdí stojí miliony korun, radní proto každý rok žádají o dotace od státu. Takovou možnost ale lidé nemají, například před dvěma roky padající opěrná zeď na soukromém pozemku ohrozila dům v centru města.

Oprava všech poškozených opěrných zdí ve městě potrvá nejméně 8 let, jen do konce tohoto roku na to má radnice vyčleněno 22 milionů korun včetně dotací.

/*json*/{"map":{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/