Karlovarské Císařské lázně dál chátrají

Karlovy Vary - Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech letos nezačne. Už je to jasné. Karlovarští zastupitelé nakonec zmírnili podmínky ve smlouvě s krajským úřadem, kterému loni chátrající památku převedli. Původní podmínky zaručovaly rychlou rekonstrukci, teď se termín prodlouží. Občanská sdružení rozhodnutí politiků kritizují a s odkládáním rekonstrukce nesouhlasí. Mají obavy, že lázně budou chátrat stále rychleji.

Císařské lázně jsou architektonický skvost Karlových Varů. V poslední době ale připomínají horký brambor, zlobí se předseda sdružení Klub Za krásné Karlovarsko. „Já se obávám, že když s tím nikdo nebude nic dělat, tak to chátrání bude pokračovat stále rychlejším tempem,“ upozorňuje předseda sdružení Klub Za krásné Karlovarsko Jiří Klsák.   

Po rozsáhlé rekonstrukci se lázně měly stát krajským kulturním centrem. Kvůli tomu budovu loni převedlo město na kraj. Jednání o tom, za jakých podmínek převede město Císařské lázně, trvala přibližně rok. Přísné podmínky, za kterých se budova stane majetkem kraje, ale zastupitelé města na posledním jednání změnili. „Smluvní podmínky, které byly zavazující pro Karlovarský kraj, se prodloužily v čase o deset let,“ uvádí náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner. „Byla velká škoda, že tato benevolence nebyla na samém začátku o vyjednávání,“ říká bývalý karlovarský hejtman Josef Pavel. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Současný hejtman chce město žádat o další ústupky. „My do toho žádným způsobem nemůžeme dostat soukromý kapitál, protože ta smlouva je nastavená tak, že to vlastně ani nejde,“ přiznává hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. 

Podle primátora by v lázních mohla vzniknout například špičková klinika, kde by sídlili lázeňští lékaři. „Jsou to věci, které se nakonec bez nějaké spoluúčasti soukromého kapitálu ani neobejdou,“ připomíná karlovarský primátor Werner Hauptmann. 

Bývalé vedení chtělo začít rekonstrukci ještě letos. Stovky milionů korun z regionálního operačního programu ale chtějí zástupci kraje rozdělit starostům, ne za ně opravit lázně. Kraj teď připravuje studii a peníze bude shánět v Bruselu. Hejtman předpokládá, že stavební dokumentaci vyřídí krajský úřad ještě do konce letošního roku.