Toužimský zámek čeká na záchranu

Toužim - Do zdevastovaného zámku v Toužimi na Karlovarsku se vypravili profesionální i amatérští historici, kteří usilují o zmapování a záchranu podobně ohrožených památek. A našli tam následky jedné nezdařilé privatizace. Rekonstrukce zásadně poničené památky se odhaduje na 280 milionů korun.

Ještě v 90. letech byla v zámku knihovna, kino a kulturní sál. V roce 1997 ho prodala radnice za necelých 200 tisíc korun českému podnikateli. Ten ho obratem, s mnohanásobným ziskem, prodal ruské firmě. Před několika měsíci, v roce 2009, vysoudila radnice zámek zpátky, budova je ale v žalostném stavu. 

Památkáři i odborníci na sanaci a rekonstrukci památek se shodují, že i v případě tak poničené památky, jako je toužimský zámek, je třeba udělat řádný stavebně historický průzkum. Při případné rekonstrukci je nutné určit priority a zrevidovat, co ze stavebních a architektonických prvků je třeba zachovat a co může ustoupit požadavkům na nové využití. 

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Objekt má románské jádro, stojí na místě bývalého proboštství milevského kláštera. Podle názoru Jana Anderleho, předsedy Klubu Augusta Sedláčka, je to památka nadregionálního významu.

/*json*/{"map":{"lat":50.0602796756,"lng":12.9849815369,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/