Petice zachránila letní kino v Karlových Varech

Karlovy Vary – Karlovy Vary ustoupí jedné z nejmasivnějších petic v dějinách města. Protest, který bojuje za zachování letního kina, již podepsaly přes čtyři tisíce lidí z celé republiky. Z toho důvodu město začalo pracovat na studii, která má areál zachránit. Podle úředníků magistrátu Karlovy Vary plánují, že zde zřídí odpočinkovou zónu a zároveň areál využijí k pořádání kulturních programů pro širokou veřejnost. Rozhodnutí by mělo padnout již začátkem dubna.

Hlavními důvody, proč se skupina nadšenců pustila do práce, byly neoficiální zprávy, že se na lukrativním pozemku v centru lázní má stavět a také to, že stav uzavřeného kina je rok od roku horší. „Proslýchá se, že by se tam měly vybudovat i nejrůznější balneoprovozy. Nám se zdálo, že si to Karlovy Vary nezaslouží,“ uvedl David Oncirk z občanského sdružení Za záchranu letního kina Karlovy Vary. Další člen sdružení Petr Mráz doplnil: „Nepřipadá nám, že stav toho kina je takový, aby nutné ho bourat.“

Zástupci města vysvětlují, že v areálu jsou špatné rozvody vody a elektroinstalace. V současném stavu bývalé kino představuje hrozbu pro návštěvníky. „Představa, že areál je funkční a že po nějakých dílčích úpravách sem veřejnost pustíme, je lichá, já bych si to na triko nevzal. V okamžiku, kdy sem přijde kontrola, bude areál i s patřičným postihem zavřený,“ zdůraznil vedoucí odboru majetku města magistrátu města Jan Choulík.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Desítky milionů na rekonstrukci kina radnice nemá. Chce proto z areálu odstranit nebezpečné věže i lavičky a udělat z něj letní scénu podobnou amfiteátru v sousedním Lokti. „Připravíme projekt a zároveň spočítáme, kolik finančních prostředků bude muset město vyčlenit ze svého rozpočtu,“ naznačil náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD). Organizátor petice herec Ladislav Gerendáš však namítá: „Radost je poloviční. Nechápu, proč letní scéna nebude mít sedadla.“ Zabudované sezení pro tisíce návštěvníků město obnovovat nebude, lidé si budou moci sednout na trávník. V případě potřeby nechá radnice přivést mobilní lavičky.

O dalším osudu letního kina by měli radní jednat už začátkem příštího měsíce.

/*json*/{"map":{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Karlovy Vary ustoupí jedné z nejmasivnějších petic v dějinách města za zachování letního kina.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24