Sochy ze sympozia zkrášlí další areály nemocnic

Vejprty - Už po osmnácté se sešli sochaři z různých světadílů na sympoziu ve Vejprtech. Sochy, které během deseti dní vzniknou, znovu poputují do areálů českých a německých nemocnic. Za celou dobu konání sympozia jich už sochaři vytvořili přes dvě stě třicet. Myšlenka pořádat výtvarná sympozia pro nemocnice a další zdravotnická zařízení, vznikla v r. 1992 a již příštím rokem proběhlo první mezinárodní sochařské sympozium - za účasti sochařů z Německa a z České republiky. Bylo to vůbec první mezinárodní sochařské sympozium v ČR po roce 1989.

„My se bavíme, těšíme, sledujeme, jak kdo dělá, takže nás to obohacuje. Proto jsme tady. Rád se zdejšího sympozia opakovaně účastním. Je to práce sice velmi náročná na čas, neboť vše musíme stihnout za deset dní, ale zase je to nebývalá svoboda. Můžeme si své téma vybrat sami a o organizační věci je také postaráno. Největším přínosem je ale setkávání,“ hodnotí svou účast na sympoziu sochař Ondřej Doležal.

Pískovcové bloky za třicet tisíc korun projdou sochařským záměrem a následným tvůrčím procesem, aby na konci sympozia stály na louce u „Galerie H“ skulptury v hodnotě 30 tisíc eur. Sochaři přitom ve Vejprtech pracují jen za bydlení a stravu. Shlomo Katz z Izraele se na sympozium rád vrací kvůli příjemné atmosféře, nádherné lokalitě i příjemnému pohostinství organizátorů.

Nizozemský sochař Hildert Groenen:

„Je úžasné pracovat s dobrým kamenem, mám rád tato sekávání s ostatními sochaři.“

Na samém začátku to měli organizátoři s upořádáním akce mnohem snazší, už kvůli sponzorskému přístupu dolů, elektrárny i kraje. Sponzoři ale postupně vymizeli a hlavní organizátor Petr Hladký nyní musí oslovovat radnice a nemocnice s jednoduchou nabídkou. „Sochu za třicet tisíc euro dostanete darem, říkám jim, ale někdo musí dodat ten pískovec. Když na něj tedy seženete peníze, budete mít sochy,“ popisuje přístup při jednání s institucemi Petr Hladký z vejprtské „Galerie H“.

Podle původních plánů mělo být první sochařské sympozium jen na zkoušku, v současnosti jde již o samostatnou událost, dokonce se hovoří i o její „zimní“ verzi. Organizátoři ale považují za překážku, že sochy ze sněhu nebo ledu by zase brzy roztály.

„Za osmnáct let existence a každoročního, nepřerušeného pořádání mezinárodních sochařských, malířských a grafických sympozií se nám mnohé podařilo. Jednak tento projekt umožnil ukázat různé výtvarné styly skoro z celého světa. Umožnil zachycení sochařského umění na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století. A v neposlední řadě umožňuje každým rokem desetitisícům návštěvníkům zdravotnických zařízení shlédnout umělecká díla, která jsou velmi často jedinou ukázkou sochařského umění z té které země v České republice,“ upozornil dále Petr Hladký.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 1 hhodinou

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
před 2 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
před 20 hhodinami

Kněz Merta už nesmí působit jako duchovní, zjistili Reportéři ČT

Pár dnů poté, co Reportéři ČT přišli se zjištěním, že kněz František Merta, v minulosti odsouzený za sexuální zneužívání mladých mužů, dál slouží mše a zpovídá v olomoucké arcidiecézi, Merta skončil v pozici archiváře Arcibiskupství olomouckého. Zároveň mu byla ukončena také možnost veřejného duchovního působení.
před 20 hhodinami

Řeholní sestry v Jablunkově vybudovaly bytový dům pro mladé rodiny a seniory

Sestry alžbětinky investovaly v Jablunkově do stavby bytového domu. Na stavbu použily peníze z restitucí. Nově otevřené prostory požehnal ostravsko-opavský biskup Martin David. Nový projekt dostal název Pokoj a dobro. Bytový dům s dvaceti bytovými jednotkami vyšel na osmdesát milionů korun a nabídne dostupné nájemní bydlení mladým rodinám i seniorům z okolí. Radnice projekt vítá, dlouhodobě totiž bojuje s odlivem obyvatel.
před 21 hhodinami

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
před 21 hhodinami
Načítání...