Karlovarský kraj do škol řezat nechce

Karlovy Vary - Po propadu počtu žáků na základních školách se malý počet studentů přesouvá do středního školství. Ve věkové skupině mezi 15 až 18 lety má do roku 2014 dojít až ke čtvrtinovému poklesu, a podle výroční zprávy České školní inspekce jsou již dnes střední školy naplněné v průměru z 65 procent. Důsledkem je snižující se kvalita středoškolského vzdělání, a proto kraje ve spolupráci s ministerstvem školství přistupují k rušení nebo slučování vzdělávacích ústavů. Karlovarský kraj se ale na změny nechystá.

Střední školy:

V Karlovarském kraji v současnosti funguje 38 středních škol (včetně deseti gymnázií). Karlovarský kraj je zřizovatelem 26 středních škol a navštěvuje je 12 600 studentů. Přestože se jejich počet postupně snižuje, krajský úřad do struktury středoškolského vzdělávání na rozdíl od jiných krajů zasahovat nehodlá.

Podle hejtmana Josefa Novotného musí nejprve ministerstvo nastavit jasná pravidla; hejtmanství argumentuje tím, že není možné měnit podmínky studia ve chvíli, kdy se už rozběhl proces přijímacího řízení. Školský odbor krajského úřadu sice před časem navrhl zrušení středních škol v Lokti a Nejdku, obě zařízení ale budou fungovat dál.

Gymnázia:

Z osmatřiceti středních škol v kraji funguje deset gymnázií. Osm z nich zřizuje Karlovarský kraj. Sedm krajských gymnázií je osmiletých. Soukromé osmileté gymnázium je také v Chebu a soukromé čtyřleté pak v Sokolově. I v případě gymnázií navrhnul již dříve školský odbor zrušení toho v Aši a Chodově – stejně jako školy v Nejdu a Lokti i ty ale budou fungovat dál.