Demonstrace za primáře rozvířila karlovarské zdravotnictví

Karlovy Vary - V Karlových Varech se před budovou krajského úřadu sešla dnes odpoledne asi stovka lékařů, zdravotních sester i veřejnosti na demonstraci proti zdravotní politice vedení Karlovarského kraje. Účastníci shromáždění rovněž přišli podpořit primáře ARO nemocnice v Karlových Varech Romana Brázdila, kterého představenstvo Karlovarské krajské nemocnice (KKN) odvolalo v pondělí z funkce. Vedení kraje ve svém prohlášení označilo mítink za nátlakovou akci na podporu Brázdila.

Člen představenstva České lékařské komory Filip Berger uvedl, že prostor u hejtmanství si asi zdravotníci pronajmou dlouhodobě, pokud se přístup vedení kraje ke zdravotnictví v regionu zásadním způsobem nezmění. „Vyhazov pana primáře Brázdila je do nebe volající drzost, lumpárna a zločin. Každý soudný člověk požaduje návrat pana primáře do jeho pozice,“ stojí si Berger za svým.

Odvolání Brázdila bylo jen jedním z mnoha prohřešků vedení kraje, jichž se za uplynulé roky dopustilo, uvedla lékařka Berenika Podzemská. Brázdil před svým odvoláním vystupoval proti plánu Karlovarského kraje pronajmout nemocnici v Karlových Varech, která společně s nemocnicemi v Chebu a v Sokolově tvoří KKN. Nemocnici Sokolov kraj od ledna už pronajal firmě Nemos Plus Ostrov. Právě Brázdil řekl, že další pronájem bude krokem k privatizaci celé KKN. „Můžeme být prvním z českých regionů, kde nebude ani jedna nemocnice kontrolovaná krajem nebo státem,“ uvedl.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zdeněk Horák - generální ředitel, Karlovarská krajská nemocnice: „Pan primář opakovaně nerespektoval pokyny a příkazy nadřízených. Nezavedl docházku, nebylo možno kontrolovat, kdo je a není v práci.“

Odvolaný primář ARO Roman Brázdil: „Podle názoru mě a většiny zaměstnanců nemocnice se jedná o politickou čistku. Nemá to nic společného s odborným vedením oddělení, které funguje bezchybně.“

Generální ředitel KKN Zdeněk Horák v dopise zaměstnancům uvedl, že spor považuje za zpolitizovaný. Za stanoviskem ředitele stojí i představenstvo KKN. Jeho předseda Václav Larva (ČSSD) uvedl, že pro odvolání primáře hlasovalo všech pět členů představenstva, které tvoří politici krajské koalice. „Dlouhodobě porušoval nařízení nadřízených a byl na to opakovaně upozorňován. Například odmítl zavést na oddělení docházku, takže nebylo možné kontrolovat, kdo byl anebo nebyl v práci. Ale těch prohřešků bylo více,“ uvedl Horák.

Rada kraje podle svého prohlášení vnímá dnešní protest jako neopodstatněnou podporu Brázdila v jeho pracovněprávním sporu s generálním ředitelem KKN. Primář interny karlovarské nemocnice Jaroslav Žák uvedl, že dnešní mítink byl spíše jakýmsi varováním vedení kraje, aby změnilo svůj přístup k řešení problémů souvisejících se zdravotnictvím. Nyní se v KKN podepisuje petice na podporu Brázdila a jednou z možností, jak vyjádřit svůj nesouhlas, je podle lékařů i odmítnutí přesčasové práce. To by zkomplikovalo provoz nemocnice.

Demonstrace zdravotníků v Karlových Varech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24