Jihlavské náměstí se proměnilo v les, nechybí ani tažní koně

Jihlava – Masarykovo náměstí v Jihlavě se dnes proměnilo ve velké lesní hospodářství se čtyřmi desítkami stromků. Město ve spolupráci s Lesy ČR slaví Mezinárodní rok lesů. Pro veřejnost je přímo v centru nachystaná celá řada atrakcí. Zajímavý program je připravený především pro děti, které se mohou zážitkovou formou seznámit s fungováním lesa a jeho ochranou. Celou akci obohatí i ukázka práce těžkých koní v přibližování dřeva. Lesníci se budou v Jihlavě prezentovat až do středečního odpoledne.

„Na dvaceti tematických stanovištích děti uvidí a vyzkouší si, jak se les sází, ochraňuje, vychovává a prořezává, kdy a proč se kácí, jak se dřevo využívá, opracovává, co lesům prospívá a škodí,“ uvedl hlavní pořadatel Milan Slavinger z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Děti si mohou pohladit lišku nebo vyrobit ptačí budku

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Největší atrakcí jsou jako vždy živá zvířata. Děti si mohou pohladit malou lišku nebo prohlédnou dravé ptáky. Lesníci ukazují i práci s tažními koňmi, kteří svážejí dříví. Nechybí ale ani přehlídka lesních škůdců, jako je například lýkožrout smrkový. Na náměstí se seznámite i s myslivostí a rybářstvím, dojde i na čtení historie z letokruhů 250 let starého smrku. Zájemci mají možnost vyzkoušet si práci dřevorubce.

Pro děti jsou připravené i znalostní soutěže, například v poznávání listů, plodů a pupenů dřevin. Na jednotlivých stanovištích navíc dostanou za pozornost a šikovnost razítka. Ten, kdo jich získá minimálně deset, se může v hlavním stanu těšit na sladkou odměnu.

Ukázka ryb
Ukázka ryb