Čeští a polští hasiči trénovali společně

Bolatice (Opavsko) - Rozsáhlý požár haly na výrobu lan v Bolaticích na Opavsku a 500 zaměstnanců v ohrožení života. Takový byl scénář společného cvičení českých a polských hasičů. Mělo prověřit připravenost všech složek Integrovaného záchranného systému.

Hustý dým se valí z haly, kterou ničí oheň. Kvůli nedopalku cigarety hoří uvnitř haly sto tun právě vyrobených lan. Zaměstnancům firmy se podařilo utéct do bezpečí. Do pěti minut jsou na místě profesionální a dobrovolní hasiči z Opavska. O půl hodiny později přijíždějí na pomoc jejich zahraniční kolegové. S živlem bojuje dohromady padesát mužů. Kvůli hořícím chemikálím si musí nasadit masky s filtrem.

Tak vypadal cvičný požár v bolatické továrně, na kterém ověřovali své schopnosti společně hasiči z Opavy a polské Ratiboře. „Testujeme dojezdové časy. Abychom cvičení urychlili, polští kolegové byli už připraveni na hranicích,“ popsal velitel opavských hasičů Břetislav Janošek.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Opavští hasiči spolupracují s polskými kolegy z nedaleké Ratiboře už několik let. Předloni oba regiony posvětily vzájemné vztahy smlouvou. „Doufejme, že zůstaneme pouze u společných cvičení, že žádné velké požáry nebudou,“ dodal ratibořský velitel Jan Pawnik. Čeští a polští hasiči spolu cvičí nejméně jednou ročně, loni to bylo na polské straně poblíž Ratiboře.