Klubu Fléda hrozí zavření kvůli vyhlášce o omezení nočního provozu

Brno - Program na každý den, tisíce návštěvníků týdně. Brněnská Fléda jednoznačně patří mezi legendy klubové scény, a to nejen v Brně. Její jméno má zvuk i v celorepublikovém měřítku. Zastupitelé městské části Brno - Královo Pole však usilují o omezení jejího provozu ve všední dny kvůli množícím se stížnostem obyvatel okolí. To by pro vyhlášený klub mohlo znamenat konec.

Štefánikova ulice v Brně je rušná ve dne i v noci. Nachází se tam desítky restaurací, heren, non-stopů a dalších podniků. Zastupitelé Brna - Králova Pole teď schválili vyhlášku, na jejímž základě musí zahrádky a podniky s veřejnou produkcí hudby v budovách s popisným číslem 18 až 28 omezit provoz a zavřít nejpozději ve 22 hodin. Vyhláška je platná nejen ve všední dny, ale i o víkendech. Doslova likvidační bude pro klub Fléda. „Na Flédu je v poslední době směřována celá řada stížností a petic občanů, poslední petice na radnici dorazila dokonce v únoru tohoto roku,“ uvedla mluvčí městské části Olga Pelcová.

Nejhlasitěji se ozýval například majitel sousedního domu a zároveň královopolský zastupitel Jan Kratochvil. „Jaký je to střet zájmů, když já jsem majitelem domu, kde mám šedesát nájemníků a oni si mi stěžují, že tady nemůžou bydlet. Nám se odstěhovali za poslední měsíc tři rodiny,“ řekl Kratochvil České televizi loni v červnu, kdy si provozovatelé začali stěžovat na údajnou šikanu ze strany kontrolorů. Dnes se Kratochvil odmítl k záležitosti jakkoliv vyjádřit.

Pracuje se na odhlučnění
 
Provozovatelé Flédy se snaží proti hluku bojovat různými opatřeními. „O úklid ulice před Flédou se po koncertech stará najatá úklidová firma a chování návštěvníků usměrňuje ochranka,“ popsal provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara. Na podzim začali také s postupným budováním odhlučnění zdí. Vzhledem k nabitému programu na dlouhé měsíce dopředu si však nemohli dovolit stopnout provoz klubu na nějakou dobu úplně, pracuje se tak postupně za chodu. Izolace všech problematických zdí i se svépomocí vyjde klub asi na dva až tři miliony korun. Ani prokazatelná snaha provozovatelů ale zastupitele nepřesvědčila. „Všichni věděli, že jsme s tím odhlučňováním začali, že se to snažíme opravdu řešit, a přesto s námi nikdo nekomunikoval. O žádné petici nám nikdo neřekl. Podle mě je to z jejich strany sprosté,“ tvrdí Stara.

Kritizuje také fakt, že z dalších téměř třiceti restaurací, heren, barů a klubů na Štefánikově ulici se vyhláška vztahuje jen na čtyři z nich. Podle radnice to u ostatních není potřeba, protože na ně stížnosti nechodí. Například nedaleká Stará Pekárna sama od sebe přes týden končí produkci v deset večer. Někteří právníci přitom připouštějí, že vyhláška, která omezí jenom pár podniků, může být diskriminační. „Nelze samozřejmě vyloučit, že by mohlo jít o omezení hospodářské soutěže, nicméně úřad nemá v tuto chvíli dostatek relevantních informací,“ zhodnotil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové

„Vadí mi, že vyhlášku schválili na základě petice obyvatel domu, který se nachází někde úplně jinde. Myslím si, že jsou tím sledovány ekonomické zájmy jednoho ze zastupitelů, našeho souseda,“ mínil Lukáš Stara. „Samozřejmě že se nějaké stížnosti objevovaly i dříve, řádově asi jednou za půl roku, nicméně je fakt, že od posledních komunálních voleb se stížnosti rapidně zvedly, a to až na neuvěřitelný počet třeba několik desítek měsíčně,“ trvá na svém přesvědčení Lukáš Stara.

Fléda alias Brněnský netopýr

Historie klubu sahá až do roku 1911. Původně vznikl jako obdoba vídeňského kabaretu Wiener Fledermause a nesl název Brüner Fledermause (Brněnský netopýr). Mezi lidmi se však brzy zažila zkrácenina „Fléda“. Byl prvním klubem ve městě, kde se začal hrát jazz. V 70. a 80. letech pak sloužil jako televizní studio. Po skončení nájemní smlouvy s Českou televizí v roce 2000 byl postupně přebudován na filmový a hudební klub. Pořádají se tam filmové přehlídky, koncerty různých žánrů od jazzu, techna až po vážnou hudbu a také divadelní představení. V klubové scéně je jeho jméno proslulé v celorepublikovém měřítku.

Klub Fléda má podle Stary jméno v celé republice i ve světě a jeho uzavření by ochudilo kulturní vyžití v Brně. „Místo toho, abychom spolupracovali a aby městská část byla ráda, že se tady z vlastních peněz staráme o kulturu, což by měli dělat oni sami, tak nám spíš házejí klacky pod nohy,“ dodal s tím, že se proti schválené vyhlášce rozhodně ohradí.