Na Malši hrozí 3. povodňový stupeň, silné deště zvednou i další řeky

Praha – Vydatné deště, které vystřídají parný týden, očekávají meteorologové už dnes večer, kdy začne pršet v Jihočeském kraji, v příštích dnech potom budou zalévat celé Česko. Hrozí i povodně, podle posledních informací se může výrazně zvednout i jihočeská Malše, a to až na třetí stupeň povodňové aktivity. Povodní se meteorologové obávají také na severu Moravy a ve Slezsku.

Neděle a pondělí budou hraniční dny mezi slunečným a upršeným létem. Teploty dnes ještě dosáhly až na 27 stupňů Celsia, ovšem zpoza hranic již přicházejí bouřky. Nejprve zasáhnou Jihočeský kraj, během noci a pondělí se rozšíří po celé zemi. Nejvyšší teploty budou v pondělí zhruba o deset stupňů nižší než dnes.

Vydatné deště budou zvedat hladiny řek, a to i v jižních Čechách. Hrozí, že se po dešti zvedne hladina Malše, která může dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity, v Pořešíně podle prognózy ČHMÚ stoupne hladina z obvyklých 50 centimetrů na více než dva metry. „Během noci na pondělí očekáváme největší úhrny srážek v jižních Čechách v oblasti Novohradských hor a na Vysočině, kde by mohlo napršet až kolem 50 milimetrů. V povodí Malše nad Římovskou přehradou je největší riziko překročení třetího stupně povodňové aktivity,“ upřesnili meteorologové. Na Lužnici hrozí vzedmutí na druhý stupeň. Během noci hrozí také rozvodnění dalších jihočeských toků a řek na Vysočině, varoval Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Výstrahy ČHMÚ na povodně (od půlnoci):

povodňové ohrožení:

 • Jihočeský kraj: okresy České Budějovice, Český Krumlov

povodňová pohotovost:

 • Jihočeský kraj: okresy Jindřichův Hradec, Tábor
 • Jihomoravský kraj: celý
 • Kraj Vysočina: celý

Nejprudší budou srážky v Jeseníkách a Beskydech

Pršet bude po většinu příštího týdne, kritické ovšem bude pondělní odpoledne a především úterý. „Očekáváme trvalý déšť během celého úterý, a to hlavně na Moravě v horách v severní či severovýchodní části území, tedy například Jesenících či Beskydech,“ upřesnil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Od pondělního odpoledne do středečního večera by na návětří Jeseníků a Beskyd mohlo spadnout 90 až 120 milimetrů srážek.

Video Veronika Kabátová o hrozící povodni a vydatných deštích
video

Veronika Kabátová o hrozící povodni a vydatných deštích

Veronika Kabátová o hrozící povodni a vydatných deštích

U 23.6.13

Předpověď počasí

Meteorolog ČHMÚ Stanislav Racko k možným povodním

ČHMÚ vydal výstrahy na intenzivní deště pro mnoho krajů, nejvíce vody spadne na Šumpersku, Jesenicku, Vsetínsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku.

Výstraha na extrémní srážky (platí od pondělních 15:00):

 • Moravskoslezský kraj: okresy Frýdek-Mostek, Nový Jičín
 • Olomoucký kraj: okresy Jeseník, Šumperk
 • Zlínský kraj: okres Vsetín

Výstraha na velmi vydatný déšť (od pondělních 6:00 nebo 15:00):

 • Jihomoravský kraj (již od 6:00): celý
 • Kraj Vysočina (již od 6:00): celý
 • Moravskoslezský kraj: okresy Bruntál, Karviná, Opava, Ostrava
 • Olomoucký kraj: okresy Olomouc, Prostějov, Přerov
 • Pardubický kraj (již od 6:00): celý
 • Zlínský kraj: okresy Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín

Výstraha na vydatný déšť (od nedělních 21:00 nebo pondělních 6:00):

 • Jihočeský kraj (již od 21:00): celý
 • Královéhradecký kraj: celý
 • Liberecký kraj: celý
 • Středočeský kraj: okresy Benešov, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ

Z tak vydatných srážek, jaké meteorologové očekávají, se mohou zvednout hladiny dalších vodních toků, není vyloučeno, že dosáhnou povodňové aktivity. „Významně se mohou zvednout hladiny řek, které daným územím protékají, třeba Odry či Moravy,“ doplnil Petr Dvořák. Více vody než obvykle poteče také na Českomoravské vrchovině.

Blesková povodeň
Blesková povodeň

Ačkoli lidé trnou, co přinesou příští dny – zda další sklepy vyplaví spíše rozvodněné řeky, nebo voda z přívalových dešťů – v jednom je letošní deštivý rok příznivý: Je hodně hub. Houbaři se z lesů vracejí s plnými košíky. Především na jižní Moravě ovšem roste počet otrav, houbaři totiž začali nalézat mnoho masáků – aby se po snědení dozvěděli, že to ve skutečnosti jsou muchomůrky tygrované.


Video Pozor na muchomůrku tygrovanou!
video

Pozor na muchomůrku tygrovanou!