Kdo státu posolí silnice? Na Zlínsku soukromník, jinde nadále SÚS

Praha – Krajské silniční správy už nebudou mít monopol na zimní údržbu. Ministerstvo dopravy si údržbáře silnic první třídy včetně rychlostních vybíralo v tendrech a v části Zlínského kraje se rozhodlo zakázku přidělit soukromníkovi. O silniční údržbu na státních silnicích se soutěžilo také v Karlovarském kraji, kde však vyhrála regionální správa a údržba silnic.

Krajské správy a údržby silnic (SÚS) v zimě sypou a prohrnují nejen regionální silnice druhé a třetí třídy, ale dosud byly jejich doménou i silnice první třídy. Silničáři ze Zlínského kraje teď ale budou mít o starost méně, státní tendr na údržbu silnic ve dvou oblastech regionu vyhrála soukromá společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Udržovat silnice bude již v nadcházející zimě, kontrakt za 77,5 milionu korun je celkem čtyřletý.

Druhá soutěž, která se týkala tří oblastí Karlovarského kraje, skončila vítězstvím SÚS, která se o státní silnice starala dosud. Ta dostane za čtyři roky služeb od státu 98,5 milionu. Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka je celková částka za oba regiony asi o pětinu nižší, než úřad původně předpokládal.

Kromě zimní údržby je součástí soutěžených smluv také základní letní údržba. „Budou své oblasti projíždět a odstraňovat například popadané větve nebo zpět umísťovat spadlé dopravní značky,“ přiblížil mluvčí Novák. Až o větší problémy se potom bude starat Ředitelství silnic a dálnic.

Dát údržbu silnic k dispozici konkurenci chce ministerstvo dopravy v budoucnu i v dalších regionech – celkem 58 oblastech. Již v příštím roce by si měly firmy či krajské správy rozebrat zhruba polovinu státních silnic. Celkem je v zemi na 6,5 tisíce kilometru silnic první třídy.