ROP Severozápad: Osm lidí míří k soudu kvůli machinacím s dotacemi

Ústí nad Labem – V případu machinací s dotacemi v Regionálním operačním programu Severozápad podal státní zástupce obžalobu na osm lidí. Mezi nimi je bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) a také tři už bývalí ředitelé Úřadu regionální rady Petr Vráblík, Pavel Markvart a Petr Kušnierz. Některým z nich hrozí až dvanáctileté vězení. Kušnierz si už odpykává pětiletý trest za přijímání úplatků.

„Je to podáno na osm osob, ne všichni mají stejnou kvalifikaci. V zásadě se tam promítá právní kvalifikace zločin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin poškození finančního zájmu evropských společenství,“ uvedl krajský státní zástupce Jan Jakovec. Dodal, že v prvním případě hrozí trestní sazba v rozmezí 5 až 12 let vězení, u druhého zločinu 2 až 8 let.   

Kauzu bude s největší pravděpodobností řešit ústecký krajský soud. „Předpokládám, že ano, žádný důvod k tomu, aby se soud vyloučil nebo aby tu věc postoupil jinému soudu, nevidím,“ dodal Jakovec. Kdy bude ve věci zahájeno hlavní líčení, zatím není jasné. „Věc je rozsáhlá, složitá, naše zkušenost je zpravidla taková, že to bývá s odstupem i několika měsíců,“ uvedl. Podle něj spisový materiál čítá několik tisíc stran, mezi důležité důkazy patří například nahrávky s odposlechy telefonických hovorů. 

Kvůli rozsáhlému policejnímu vyšetřování a podezření z machinací zastavila Evropská unie v roce 2012 proplácení dotací z ROP Severozápad. Program se podařilo odblokovat letos v srpnu poté, co Karlovarský a Ústecký kraj přistoupily na návrh ministerstva financí a souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje zaplatí 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů korun a Ústecký 598 milionů.