Smog i regulace halí Slezsko, lépe nebude

Ostrava – Nadměrné množství částic polétavého prachu zůstává ve vzduchu ve většině Moravy a českého Slezska. V celém Olomouckém, Zlínském a především Moravskoslezském kraji upozorňují meteorologové na smog. V okresech Opava a Nový Jičín navíc vyhlásili i regulaci, která omezuje průmyslovou výrobu. Lidé by také měli omezit pobyt venku i ježdění autem.

Video Nevycházejte, doporučují meteorologové
video

Nevycházejte, doporučují meteorologové

Průměrné hodinové koncentrace polétavého prachu PM10 za posledních 24 hodin se na jednotlivých stanicích v Moravskoslezském kraji ráno pohybovaly mezi 138 a 243 mikrogramy na metr krychlový. V průběhu dopoledne se situace mírně zlepšila, poté se ale začal trend zase obracet. Před třetí odpoledne byla nejvyšší hodnota 235 mikrogramů na metr krychlový. „Nejvyšší hodnotu jsme zaznamenali na stanici Havířov,“ uvádějí meteorologové. Nejčistší ovzduší bylo v Opavě, kde dokonce odpoledne klesl průměr hodinových koncentrací za poslední den těsně pod 100 mikrogramů. Limit je však stále poloviční – 50 mikrogramů prachu v metru krychlovém.

Pro Opavsko a také Novojičínsko přitom platí signál regulace. Po jeho vyhlášení – ke kterému přistoupil Český hydrometeorologický ústav v sobotu odpoledne – musely podniky v regionu zavést ekologická opatření, meteorologové také apelovali na řidiče, aby pokud možno nepoužívali auta.

Smogovou situaci vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročila 24hodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin.

Regulace je vyhlášena v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Při signálu regulace některé podniky omezí výrobu.


Přestože na některých místech včetně Opavy je znatelné zlepšení, celkově meteorologové očekávají, že situace zůstane taková, jaká je. „Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji nad hodnotou stanoveného imisního limitu, na některých místech až čtyřnásobně,“ oznámil ČHMÚ. 

Upozornění na smog nadále platí také ve Zlínském a Olomouckém kraji. Ve městech Zlínského kraje zůstávají průměrné hodinové koncentrace za poslední den nad dvojnásobkem 50mikrogramového limitu, ačkoli momentální situaci hodnotil ČHMÚ dopoledne jako „uspokojivou“. V Olomouckém kraji již na většině míst pokleslo množství prachu do přijatelných hodnot, výjimkou zůstává Přerov. I když město zavedlo kvůli smogu MHD zdarma, ukazatel průměru PM10 v posledních 24 hodinách zůstává nad sto mikrogramy v metru krychlovém.