ANO zrušilo své buňky ve Varech, důvody tají

Karlovy Vary - Vedení hnutí ANO zrušilo oblastní a místní organizace v Karlových Varech. Potýkaly se prý s blíže nespecifikovanými vnitřními problémy a spory. Na vedení města, kde je ANO koaličním partnerem Karlovarské občanské alternativy (KOA) a hnutí Karlovaráci, to ale podle krajských zástupců strany vliv mít nebude.

Podle mluvčího hnutí ANO Jaromíra Hasoně problémy v karlovarské i oblastní organizaci poškozovaly dobré jméno hnutí ANO. „Dlouhodobě do těchto organizací navíc nebyli přijímáni noví členové,“ zdůvodnil Hasoň. Jaké spory na severozápadě probíhaly, ale první náměstek karlovarského primátora Čestmír Bruštík nechtěl blíže specifikovat. „Je třeba celkově uklidnit situaci,“ řekl s tím, že členové ANO nyní budou spadat přímo pod krajské vedení. 

„Rozhodnutí předsednictva plně respektuji a vnímám je jako rozumný krok směrem k otevření hnutí novým členům, které by mělo zajistit ještě vyšší míru demokracie této místní organizace,“ uvedl předseda karlovarské krajské organizace Roman Procházka. „Zároveň tím není ohrožena stabilita koalice na místní radnici, jíž jsme nadále pevnou součástí. Zrušení se dotýká jen oblastní a místní struktury, nikdo z členů nebyl z hnutí vyloučen.“

Předsednictvo hnutí ANO také doporučilo předsedovi krajské organizace posílení členské základny ve městě a okrese Karlovy Vary, zejména pak projednání všech žádostí zájemců o členství. K dnešnímu dni je registrováno 105 zájemců a 118 sympatizantů hnutí ANO. Nová místní a oblastní organizace by tedy měla být založena až po přijetí nových členů.

Babišovo hnutí není jedinou sněmovní stranou, která se v posledních týdnech potýká s vlastními lokálními organizacemi. Občanští demokraté rozpustili buňky v Praze 10 a 11, sociální demokracie se potýká s organizací v Duchcově, která na zdejší radnici uzavřela koalici s extremistickou DSSS.