Letošní zima může být v Česku „celkem normální“, říkají předpovědi

Meteorologové přichází s prvními předpověďmi počasí pro letošní zimu. Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě, u nás by podle něj mohla být normální a podobná té loňské. To ale znamená, že bude teplejší, než si starší lidé pamatují.

„V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.“ Tato říjnová pranostika vypadá jako vystřižená z letošního říjnového počasí. A některé klimatologické studie ze záznamů konce 19. a první poloviny 20. století jí dávají za pravdu. Zatímco tehdy ale měli klimatologové k dispozici jenom statistiku, dnes se můžeme opřít o sofistikované modely klimatu. A jak se tedy výsledky světových center staví k nadcházející zimě?

Odchylka teploty od průměru za všechny tři zimní měsíce: prosinec, leden, únor.
Zdroj: ECMWF

Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě. Pro střední zeměpisné šířky včetně Česka počítá s „celkem normální zimou“. V některých komentářích ji trochu připodobňuje k té loňské a vychází přitom z toho, že podobně jako loni bude globální cirkulace řízena jevem zvaným La Nina. Při něm je chladněji nad východním Pacifikem a tepleji nad západním.

Řada studií ale s vazbou jevu La Nina na zimu v Evropě nesouhlasí. Podle nich by zima ve velké části Evropy měla být teplejší než dlouhodobý průměr. Hlavně prosinec a leden by měly být výrazně teplé, a až v druhé polovině zimy by mohly přijít častější vpády chladnějšího vzduchu.

Dokonce některé předpovědi dělí Česko na západní část s poněkud vyššími teplotami a východní, kde by měl mít – podobně jako na Slovensku - častěji vliv studený vzduch nad severovýchodní Evropou.

Odchylka teploty od průměru v prosinci
Zdroj: NOAA
Odchylka teploty od průměru v lednu
Zdroj: NOAA
Odchylka teploty od průměru v únoru
Zdroj: NOAA


Centra se letos speciálně zaměřila i na předpověď sněžení, ale ani v té se úplně neshodnou: z Evropského centra přichází předpověď největšího množství sněhu během zimy pro Karpaty a hory na Balkáně. Pro Alpy počítá spíš podprůměrné množství přírodního sněhu. To americké zdroje předpovídají zasněžené především Pyreneje a Alpy – hlavně v jihozápadní části. Přitom v těchto oblastech upozorňují na zvýšené riziko pádu lavin. Hory v Česku by měly mít víc sněhu na východě, ale i severní hory můžou mít o trochu víc sněhu, než je průměr.

Vrátíme-li se tedy k úvodní pranostice, mohla by mít letos aspoň v lednu docela pravdu. Zvlášť když uvážíme, že „normální zima“ podle Evropského centra se vztahuje k období po roce 1993, kdy byly zimy častěji teplejší. Dá se říci, že se v tom směru shoduje většina předpovědních center. Jaký bude ale konečný výsledek, a komu to nakonec vyjde, uvidíme za pár měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 10 hhodinami

Teplé víkendové počasí vydrží i do dalšího týdne

O víkendu bude v Česku oblačno až polojasno a teplota zřejmě vystoupá až na 21 stupňů Celsia. Ojediněle se může objevit slabý déšť, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I během příštího týdne se pak v části země udrží teploty nad dvacítkou, ale v Čechách se možná postupně ochladí až na hodnoty kolem patnácti stupňů.
10. 4. 2025

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

V Čechách mrzlo víc než na Moravě. Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí

V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam pohybovala většinou kolem minus jednoho stupně. Pomohl silnější vítr a větší oblačnost. Případné škody na kvetoucích stromech by tam nemusely být rozsáhlé, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
4. 4. 2025

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Části USA decimují tornáda, úřady hlásí mrtvé

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí, píše server televize CNN.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...