Telička: Sankce pro státy, které odmítají azylanty, jsou šlápnutím vedle

Největším problémem při řešení migrační krize je podle Pavla Teličky (nestr.) nejednota Evropské unie a zablokovaná Evropská rada. Místopředseda Evropského parlamentu byl hostem pondělních Událostí, komentářů – tento pořad mohli diváci poprvé vidět v novém studiu s novými moderátory. 

Video Události, komentáře
video

Místopředseda EP Telička v Událostech, komentářích

Telička nesouhlasí s návrhem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby členské země, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl, byly vystaveny finančním sankcím.

Označil Macronův návrh za „krajní nátlakové řešení“, s jehož využíváním ve vztahu k veřejnosti či v médiích nesouhlasí. „Myslím, že to je šlápnutí vedle, a budu o tom chtít jednat i s některými jeho velmi blízkými spolupracovníky,“ dodal Telička.

Uvedl také, že Macronem navrhované opatření nemá v EU podporu. „Domnívám se, že v uplynulých dnech a týdnech podpora tomuto krajnímu přístupu spíše oslabovala. Viděli jsme to ostatně v Berlíně, vidíme to i v dalších zemích. Mnozí chápou, že toto není cesta. Je to právě jeden z kroků, které štěpí Unii, a to je nežádoucí efekt,“ doplnil europoslanec.

Právě nejednota Evropské unie a zablokovaná Evropská rada je podle Teličky největším problémem při řešení migrační krize. „Problém vidím v členských státech, v jejich národní politice a podléhání nejrůznějším situacím, emocím a zájmu na vnitropolitické scéně,“ řekl.

Země Visegrádské čtyřky si podle něj dosud nepočínaly šikovně a Česko by se mělo zaměřit spíše na jednání s těmi zeměmi, které „mají váhu a které spíše spolurozhodují“, domnívá se Telička.

Celý rozhovor najdete ve videu v úvodu článku.