Jednoduché vědecké pravidlo říká: „Nespojujte jednu mimořádnou klimatickou událost s klimatickými změnami.“ Jenomže suché období se v Kanadě během léta už roky prodlužuje.
Není přitom náhodou, že ve stejné době musejí v Indii čelit jedné z nejhorších vln veder za posledních 20 let. Vazby mezi tlakovými nížemi a výšemi nad zeměkoulí totiž často dosahují desítek tisíc kilometrů. Říká se jim teleskopické a můžete si je představit trochu jako spojené nádoby: někde je tlak vyšší a kompenzuje to nižší tlak třeba až nad dalším kontinentem.
Jednu nespornou výhodu však Indové v horké vlně před nástupem monzunu přece jen vidí. Monzunové deště by konečně po několika suchých letech mohly právě díky mimořádné horké vlně, kdy teploty už druhý měsíc opakovaně překračují 40 °C, přinést dostatek dešťové vody.
Dnes se díky poklesu teplot a mírnému dešti výrazně snížilo i riziko požárů v Albertě (viz snímky pod článkem). Je ale jen otázkou času, kdy se nad oblastí usadí další vytrvalá tlaková výše, která znovu rozšíří území s červenou výstrahou. Ve vysušených lesích pak stačí jediný blesk. Přitom plameny na rozsáhlých plochách lesů jsou zdrojem oxidu uhličitého a působí tak jako další hnací motor změn klimatu. Potenciální prvotní příčina požárů se kvůli nim dál stupňuje a spirála se dál roztáčí…
Taťána Míková
Vystudovala obor meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala v Českém hydrometeorologickém ústavu. Již od roku 1990 moderuje pořad Předpověď počasí, v České televizi vede redakci počasí. Je autorkou či spoluautorkou vědeckých publikací a článků z oblasti klimatologie a meteorologie. Je tajemnicí Národního klimatického programu České republiky.