Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva.

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy s unikátní geomorfologií. Typické jsou nejen buky, ale i strmé svahy, skalnaté výběžky a vyhlídky.

Nejcennější vnitřní část má zhruba deset kilometrů čtverečních a kolem je ochranné, zhruba sedmnáctikilometrové pásmo. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory.

Pohled z vyhlídky Krásná Máří v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny
Zdroj: Vít Černý/ČTK

Nepřístupný terén zabránil pokácení buků

Oblast přitom ještě v osmdesátých a devadesátých letech bojovala s imisními škodami a problémy v lesnictví. Tam, kde se dostal člověk, dnes ještě rostou zbytky smrkových lesů, v náročném terénu ale lidé s bukovými porosty souboj nakonec prohráli.

„Buku tam je skutečně mnoho, přes devadesát procent. Na velmi strmých svazích, jsou tam velké plochy, kam se člověk ani fyzicky prostě nemůže dostat. A i kdyby se tam dostal, tak tam není schopen dřevo těžit,“ popsal Jiří Hušek z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR).

Šolcův rybník v bučinách Jizerských hor
Zdroj: Jiří Částka/ČTK

Snaha o zápis je společným projektem několika zemí z Evropy. Původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami. „Na seznam se dostalo devět bezpodmínečně a dalších šest je tam s podmínkami,“ uvedl ředitel AOPK František Pelc.

„Dědictví celého lidstva“

„Mám velkou radost – a vnímám to jako prestižní ocenění naší ochrany přírody v celosvětovém měřítku. Unikátní komplex Jizerskohorských bučin se jako vůbec první česká přírodní lokalita stal skutečnou součástí dědictví celého lidstva. Díky Jizerskohorským bučinám a nedávno oceněnému 'lázeňskému trojúhelníku' tak Česká republika právě dostala nový mezinárodní punc,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

2 minuty
Události v regionech – Jizerskohorské bučiny na seznamu UNESCO
Zdroj: ČT24

Jako „součást dědictví celého lidstva“ označuje bučiny Jizerských hor i web ministerstva životního prostředí. Ostatní místa světového dědictví UNESCO v Česku jsou význačné kulturní památky globálního významu.

Pelc zápis označil za mimořádný úspěch. „Jizerskohorské bučiny se nyní dostaly mezi takové poklady světové přírody, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero, africké pláně v Serengeti, Velký bariérový útes u Austrálie nebo vodopády Iguazú na hranicích Brazílie a Argentiny,“ poznamenal ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Jizerskohorské bučiny poblíž Oldřichova v Hájích
Zdroj: Jiří Částka/ČTK

Štědrý český seznam

Česko má i přes nevelkou rozlohu jednu z největších koncentrací památek UNESCO na světě. Patří k nim už patnáct pamětihodností. Jako první se na seznamu objevila centra Českého Krumlova, Prahy a Telče. Mezi posledními přibyly hornická kulturní krajina Krušnohoří, hřebčín v Kladrubech nad Labem a nejnověji lázeňský trojúhelník.

Vedle toho existuje také nehmotné světové kulturní dědictví. V něm má Česko sedm položek, například tradiční slovácký tanec Verbuňk, masopustní průvody na Hlinecku, modrotisk nebo výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánovčera v 19:27

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
1. 4. 2025

Ministerstvo zruší problémový dětský domov v Chrastavě

Ministerstvo školství rozhodlo o zrušení dětského domova v Chrastavě na Liberecku, kde policie v minulosti řešila případy napadení nebo zneužívání. Uzavře se na konci prosince. Město by chtělo budovu proměnit v domov pro seniory. Zájem ale projevila také armáda.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Konírna u zámku v Zákupech se v dubnu poprvé otevře veřejnosti

Největší událostí nové památkové sezony v Libereckém kraji je zpřístupnění jižní části hospodářského dvora u zámku v Zákupech. Dvůr navrhli italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Obnova části zákupského hospodářského dvora s konírnou, která připomíná barokní katedrálu a je národní kulturní památkou, si vyžádala 373,6 milionu korun. V minulosti dvůr nebyl nikdy turistům přístupný. Od 5. dubna si budou moci návštěvníci svým tempem sto padesát metrů dlouhou konírnou sami procházet, případně s průvodcem absolvovat prohlídku prvního patra.
19. 3. 2025

Podívejte se, do kterého krytu to máte nejblíž. Je v nich 335 tisíc míst

Aktuální data ukazují, že Česko má možnost umístit do bezpečných krytů pouze asi tři procenta obyvatel. Navíc je jejich rozložení značně nerovnoměrné, nejvíc se jich nachází ve velkých městech. Podívejte se na detailní mapu, kde najdete kryt, který leží nejblíž k vašemu bydlišti.
10. 3. 2025
Načítání...