Na karlovarský festival přijede americký herec Ethan Hawke

Hostem 55. ročníku MFF Karlovy Vary se stane Ethan Hawke, který byl čtyřikrát nominovaný na Oscara a je známý z filmů Training Day, Před úsvitem nebo Společnost mrtvých básníků. Americký herec, režisér a spisovatel převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a osobně uvede thriller Paula Schradera Zoufalství a naděje, v němž ztvárnil postavu kněze procházejícího krizí víry.

Herec Ethan Hawke
Zdroj: ČTK/APInvision/Richard Shotwell

Hawke prorazil díky Společnosti mrtvých básníků Petera Weira, který mu svěřil roli plachého studenta Todda, klíčový okamžik kariéry přišel ale v roce 1995, kdy jej Richard Linklater obsadil do romance Před úsvitem, což vyústilo nejen ve společné působení na dalších dvou pokračováních trilogie Před soumrakem a Před půlnocí, dokončených s devítiletými odstupy.

Setkání s Linklaterem vedlo ke spolupráci na osmi filmech včetně oceňovaného Chlapectví, pod některými snímky jsou podepsáni i jako spoluscenáristé. Hawke se opakovaně objevil i v tvorbě Andrewa Niccola (Gattaca, Obchodník se smrtí, Good Kill) či Antoina Fuquy (Training Day, Nejlepší z Brooklynu, Sedm statečných a připravované Tísňové volání). Zahrál si také ve snímcích dalších hollywoodských režisérů: Velké naděje Alfonsa Cuaróna, Než ďábel zjistí, že seš mrtvej Sidneyho Lumeta nebo Zoufalství a naděje Paula Schradera.

Režijní debut zaznamenal dramatem Chelsea Walls, po němž následovala adaptace vlastního románu Hořká krajina, dokument Seymour: An Introduction a prozatím poslední Blaze, životopisný snímek zpěváka country Blaze Foleyho, k němuž napsal i scénář. Dodnes si vysloužil celkem čtyři nominace na Oscara. Dvě za herecké výkony ve filmech Training Day a Chlapectví, další dvě za scénáře ke snímkům Před soumrakem a Před půlnocí.

Festival se koná na konci srpna

„Jsme nadšeni, že můžeme v Karlových Varech přivítat osobnost, kterou dlouhodobě obdivujeme. Festival v roce 2018 uspořádal Poctu Austin Film Society a letos na retrospektivu věnovanou této uznávané instituci navazujeme oceněním herce a režiséra, který má k texaské nezávislé filmové scéně coby rodák z Austinu a dlouholetý spolupracovník Richarda Linklatera neobyčejné blízko,“ uvedli umělecký ředitel festivalu Karel Och a výkonný ředitel Kryštof Mucha. 

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna, do srpnového termínu se posunul kvůli epidemické situaci. Loňský ročník festivalu se nekonal, stejně jako avizovaný listopadový „speciál“.