Magnesii Literu zaujali nýmandi, nominaci si vypsal i písničkář Merta či biolog Flegr

Původně měly ceny Magnesia Litera oznamovat 6. dubna nejlepší knihy roku 2020, kvůli pandemické situaci ale teprve zazněly nominace. Opakují se v nich básníci, kteří zároveň píší prózu, vysledovat lze také návrat už dříve oceněných autorů nebo zájem o knihy, jež se věnují výtvarnému umění. Vítězné tituly prozradí Magnesia Litera 8. června v přímém přenosu ČT art.

Próza

Kategorie próza jako jediná zveřejňuje šest nominací (zatímco ostatní se spokojí se třemi). Tituly vybrané z loňské produkce se podle předsedy poroty Petra A. Bílka z velké části vyznačují „podivnými postavami“ a „nýmandy“.

Najdou se třeba ve variaci Ondřeje Štindla na americkou drsnou školu Až se ti zatočí hlava nebo v Popelnicovém románu písničkáře Vladimíra Merty, jehož „síťový kryptopříběh“ je podle Bílka tokem nápadů. Další dva nominovaní prozaici se v české literatuře prosadili i jako básníci. Daniel Hradecký se ve Třech kapitolách pustil do prózy ze severočeské periferie, Petr Borkovec v knize Sebrat klacek shromáždil různé prozaické útvary.

Do nominací se dostal také autor píšící pod pseudonymem Matěj Hořava, jehož už Magnesia Litera ocenila za debut Pálenka. Prózy z české vesnice v rumunském Banátu vystřídalo v novinci Mezipřistání v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Očekávání nastolené prvotinou potvrdila další knihou i Lucie Faulerová. Po nominaci za Lapače prachu z roku 2017 jí nyní přibyla i nominace za román Smrtholka.

Poezie

Z poezie radí porotci sáhnout po Sádrové hlavě jiné Marie od Kateřiny Bolechové nebo postřezích Pavla Novotného z libereckého sídliště otisknuté do Zápisků z garsonky či po Skromných místech nespaní, na která zavádí v New Yorku žijící básnířka Yveta Shanfeldová.

Knihy pro děti a mládež

Z literatury pro děti a mládež doporučuje Magnesia Litera Safírové ledňáčky a Glutamana, tedy fantasy příběh od básníka a překladatele Bogdana Trojaka. Básníkem je i Radek Malý, autor pohádkové férie Rozára a Černý Petr z prostředí větrného mlýna. Trojici doplňuje příběh Sydney (My dva z B.) o sourozencích z nefunkční rodiny od Terezy Horváthové.

Publicistika

Publicistická litera může být udělena Daně Horákové, která se v knize O Pavlovi podělila o svůj život s režisérem Pavlem Juráčkem. Získat ji může také koreanistka Nina Špitálníková za Svědectví o životě v KLDR, založeném na rozhovorech se severokorejskými uprchlíky, anebo manželé Petr a Petra Třešňákovi za knihu Zvuky probouzení, v níž líčí život s autistickou dcerou.

Objev

Objevem pro tuzemskou literární scénu jsou Lenka Elbe a její příběh z Jáchymova nazvaný Uranova; básně Pravý úhel od Alžběty Luňáčkové a obrazová kniha Silvie Šeberové o malíři Josefu Šímovi Jak namalovat vejce?

Naučná literatura

V kategorii naučné literatury se rozhodne mezi pohledem Martina Hilského na Shakespearovu Anglii, populárně-naučnou knihou Desatero smyslů, v níž Jaroslav Petr rozebírá, jak okolní svět snímají lidé a jak zvířata, a publikací Bohumil Kubišta a Evropa, za zmapováním života a tvorby českého výtvarníka stojí Marie Rakušanová a kolektiv.

Překladová kniha

Několikagenerační příběh z polského Valbřichu od Joany Batorové se objevuje v nominacích Magnesie Litery už podruhé. Za překlad knihy Pískový vrch byla oceněna překladatelka Iveta Mikešová, nominaci má nyní i Michala Benešová, která z polštiny převedla pokračování s názvem Chmurdálie.

Mezi překlady vynikl také Portrét pěkné Andalusanky, jednu z nejzáhadnějších knih španělské literatury přiblížil českým čtenářům Jiří Holub. Za překlad sbírky Krabička zápalek od tchajwanského básníka Lo Ch'inga je pak nominován Dušan Andrš.

Nakladatelský čin

Ocenění za nakladatelský čin by si zasloužila mimo jiné dvousvazková antologie Italská renesanční literatura. Pracovat na ní začal už v padesátých letech Václav Černý, o rozšíření se postaral romanista Jiří Pelán. Vyšla pod hlavičkou nakladatelství Karolinum.

Nominace upozorňují také na edice Česká poezie a Česká próza z rukou nakladatelství fra a výbor Spectrum, v němž editor Petr Vaňous shromáždil portréty tuzemských výtvarných umělců a umělkyň narozených v sedmdesátých a osmdesátých letech. Vydal Bigg Boss.

Všechny nominované by měla veřejnosti blíže představit autorská čtení plánovaná na konec května a zčátek června, podle epidemiologické situace buď s publikem, anebo pouze on-line. O vítězích jednotlivých kategorií a také „nadtitulu“ Kniha roku rozhodují odborné poroty. Uděluje se ale i cena čtenářů, svůj hlas mohou poslat jakékoliv knížce, nejen těm nominovaným.

Blog

Magnesia Litera vedle tištěných knih oceňuje už pár let také nejlepší blogy. Letos snížila počet nominací z šesti na tři, blogů totiž ubývá. Opakovaně nominace zmiňují blog Asijatka, který je originálním pohledem na vietnamskou komunitu v Česku. Hlasování veřejnosti může ocenění přistrčit také k evolučnímu biologovi Jaroslavu Flegrovi za jeho FB zápisky Milý Micíku. Na FB svými příspěvky baví i třetí nominovaný: Městská policie Přerov.