Dny evropského filmu se přesunuly na červen, Febiofest až na září

Dva tuzemské filmové festivaly, které se tradičně konají na jaře, oznámily, že se rozhodly s letošními ročníky ještě vyčkat. Dny evropského filmu zvou na promítání nově v červnu. Pražský Febiofest i jeho regionální ozvěny se uskuteční na podzim.

Zahájení Febiofestu v roce 2020
Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Pandemie covidu-19 zasáhla do termínu obou přehlídek už loni. Febiofest se místo na jaře konal na podzim. Vzhledem k tehdejší epidemické situaci se neobešel bez omezení. Diváci například museli ve vnitřních prostorách nosit povinně roušky, omezení zasáhla také do příjezdů hostů. Dorazit nemohl například korejský filmař Hirokazu Kore'eda.

Osmadvacátý ročník Febiofestu připadne na 17. až 24. září. „Nebojte se, do podzimu se ještě určitě uvidíme,“ vzkázali organizátoři příznivcům přehlídky na Facebooku. V plánu jsou on-line projekce, které na chystaný program navnadí.

Také Dny evropského filmu stanovily nový termín, stejně jako loni, na předprázdninové období. Se současnou evropskou kinematografií chtějí diváky seznámit od 16. do 23. června v Praze, Ostravě, Brně a dalších městech při festivalových ozvěnách.

Program odsouvají ve Varech i v Cannes

Odklad aktuálního ročníku už dříve oznámil mimo jiné největší tuzemský filmový festival v Karlových Varech. Z tradičního července se přesouvá na konec srpna. 

Termíny mění i velké zahraniční přehlídky s nadějí, že pandemie tou dobou už bude na ústupu. Před pár dny skončila například první část Berlinale určená pro zástupce filmového průmyslu, konala se on-line, klasické projekce pro veřejnost jsou v plánu až na červen.

V Cannes by červený koberec měli místo v květnu rozbalit v červenci, loni se na Francouzské riviéře dokonce nepromítalo vůbec. Benátky zatím počítají se zářím jako svým tradičním termínem.